Predstavte si modelovú situáciu: zahraničný študent bez znalosti slovenského jazyka sa rozhoduje, či má prísť študovať na Slovensko. Získa na webových stránkach univerzít informácie, ktoré mu pomôžu rozhodnúť sa? Denník SME v článku "Lákajú univerzity zahraničných študentov?" hodnotil stránky pätnástich slovenských univerzít z troch hľadísk: grafika, organizácia (štruktúra) a informácie (obsah). Podľa všetkých kritérií obstáli na jednotku tri univerzity - Žilinská, Ekonomická a SPU v Nitre. Nad dvojkou sa udržala aj Katolícka univerzita Ružomberok, UMB v B. Bystrici a Prešovská univerzita. Najhoršie dopadla Univerzita Komenského, Technická univerzita vo Zvolene, UKF v Nitre a Trenčianska univerzita.
Čo sa týka kvality spracovania a množstva informácií v anglickom jazyku, o prvú priečku sa delí hneď päť univerzít - Žilinská, Ekonomická, SPU, Katolícka a UMB. Naproti tomu Trnavská a Trenčianska sa neunúvali napísať čo i len slovko v cudzom jazyku. Päťkou boli ohodnotené aj ďalšie štyri univerzity - UPJŠ, UKF, UVL a TU Zvolen, ktoré síce majú stránky v angličtine, avšak na nich nič, čo by zahraničnému študentovi objasnilo, za akých podmienok môže študovať.
Nefunkčné a zastarané linky neomylne dokumentujú "záujem" tej-ktorej univerzity o zahraničných študentov. Nie je to problém financií, pretože vytvoriť efektívne zorganizované stránky plné informácií nie je až tak finančne náročné, ak nepožadujeme hneď stotisícový projekt s vyšperkovanou grafikou. Je jasné, že platiť za vytvorenie webstránky sa môže zdať nezmyselné, najmä ak nie je čím kúriť, ale s takýmto prístupom ostane univerzita v bludnom kruhu navždy.
(SME, 12. 1. 2005)