NAMIESTO AGRESÍVNEHO PREDÁTORA DOMÁCI MAZNÁČIK
(za)
Päťročný kajman okuliarnatý, ktorého nedávno v získalo naše univerzitné vivárium, je dôkazom, že aj taký nevypočítateľný predátor, ako je krokodíl, môže byť mierumilovný tvor. Pri pohľade na to, ako sa nechá pokojne pestovať v náručí alebo kŕmiť z ruky, vás možno trošku zamrazí, vedúci vivária Ing. JAROSLAV POKORÁDI, ktorý sa o neho stará, sa však len usmieva.
Správu o krokodílovi Rikovi priniesli snáď už všetky slovenské médiá. Niet sa čo diviť, s prítulným kajmanom sa človek asi často nestretne...
Myslím, že je to svetová rarita. Kajmana nám daroval manželský pár z Banskej Bystrice, ktorý sa o neho staral od mláďaťa. Venovali sa mu, naučili ho "prijímať" ľudský dotyk. V lete sa u nich doma pohyboval v záhrade, bol zvyknutý na iné zvieratá, ktoré chovali. Pomaly sa však už nevošiel do akvária a práca s ním si vyžadovala stále viac pozornosti. Rozhodli sa darovať ho organizácii, ktorá by mu dokázala zabezpečiť potrebný welfare. So zoologickými záhradami nemali dobré skúsenosti, tak sa obrátili na naše vivárium. Hoci sme malé zariadenie, snažíme sa zvieratám vytvoriť nadštandardné podmienky a zabezpečiť ich nároky v maximálnej miere.
Aké nároky má teda taký kajman?
Okrem potrebnej teploty a vlhkosti vzduchu, čo sú klasické podmienky, potrebuje najmä priestrannú nádrž, výbeh na súši a samozrejme potravu. Náš nový "chovanec" bol zvyknutý na kuracie srdcia, skonzumuje ich pol kilogramu každý tretí deň. Kŕmime ho vo vode, takmer na hodinu presne vie, kedy je čas obeda. O výbeh sa delí s maskotom vivária, korytnačkou Vincom. Nie sú s nimi nijaké problémy, vzájomne sa úplne ignorujú. Avšak skôr, ako ho z nádrže preložíme do výbehu, treba ho asi polhodinku pestovať v náručí ako malé dieťa, inak javí známky nevôle. Pre tento druh zvierat je charakteristické, že syčia a nafukujú sa, keď sú rozrušené.
Takže pestovanie a hladenie si vlastne vynucuje?
Áno, je na to zvyknutý. Aj keď je to plaz a nemá citlivú pokožku, reaguje na telesnú teplotu. Keď ho vytiahnem z vlažnej vody a vezmem na ruky, alebo hladím, cíti teplo a je mu to príjemné. Jeho predchádzajúci majitelia mu päť rokov vštepovali, že človek nie je pre neho ďalší predátor, ale niekto, kto ho kŕmi a stará sa o neho. Také niečo sa dá dosiahnuť iba skutočne trpezlivou chovateľskou prácou. A my v nej pokračujeme. Pre živočíchy určené pre záchranný chov a návrat do prírody by to bolo, samozrejme, nevhodné. No väčšina pašovaných, zhabaných, nájdených alebo - ako v tomto prípade - darovaných zvierat by vo voľnej prírode neprežila, a tak sú chtiac-nechtiac doživotne odkázané na ľudskú opateru. Našou úlohou je poskytnúť im akési luxusné "väzenie".
Nemáte obavy, že sa obnovia jeho predátorské inštinkty?
Pokiaľ radikálne nezmeníme jeho životné podmienky, nie. Ak by sme ho však začali kŕmiť živou potravou miesto neživej, alebo by dostal kajmaniu partnerku či partnera, jeho správanie voči ľuďom by sa určite zmenilo. Chránil by si svoje teritórium a prejavoval by sa agresívnejšie. To zatiaľ nehrozí, na jedálnom lístku zostávajú kuracie srdcia a ani o partnerovi sme ešte nerozmýšľali. Okrem toho, pri kajmanoch je problematické zistiť pohlavie, vyšetrenie sa musí robiť röntgenom. A to by bol pre neho zbytočný stres, teraz je dôležitejšie, aby sa adaptoval na nové prostredie.
Pred pár týždňami ste previezli do vivária časť kontrabandu zabaveného políciou vo Vajnoroch. O ktoré živočíchy ide a ako sa im darí?
Bol to najväčší zadržaný kontraband s chránenými živočíchmi na Slovensku. Policajné a colné orgány zabavili 210 suchozemských korytnačiek, niekoľko exemplárov vzácnych leguánov (Brachylophus fasciatus) z ostrova Fidži a párik veľhada madagaskarského (Sanzinia madagascariensis). Takmer všetky zadržané druhy sú priamo ohrozené vyhubením a sú zaradené v najprísnejšej skupine celosvetovej ochrany (príloha I dohovoru CITES). Žiaľ, veľa exemplárov bolo uhynutých, resp. v zlom zdravotnom stave a je pravdepodobne, že napriek starostlivosti veterinárov a odborných ošetrovateľov asi pätina uhynie. Zvieratá boli chované (ak sa dá vôbec použiť slovíčko chované) v absurdných podmienkach bez zabezpečenia základných životných potrieb. "Chovateľom" preto hrozí okrem obvinenia z trestného činu nelegálnej držby chránených živočíchov aj obvinenie z týrania zvierat. Veľhady madagaskarské sme umiestnili v univerzitnom viváriu, po minimálne 30-dňovej karanténe ich preložíme do expozičnej časti prístupnej verejnosti. Ostatné zvieratá sú v ZOO Bojniciach.
Ďakujem za rozhovor.