Vedeckým zámerom bolo prezentovať rozvojové politiky z pohľadu ústredných orgánov verejnej správy, ktoré sa na ich formovaní a realizácii podieľajú, poskytnúť priestor na prezentáciu výsledkov vedeckej práce vzdelávacím a vedeckovýskumným inštitúciám, ktoré sa zaoberajú problematikou súvisiacou s tematickým zameraním konferencie, vytvoriť priestor pre konfrontáciu rozvojových politík a vedeckých poznatkov s tými, ktorí ich bezprostredne uplatňujú v praxi.
O naplnení zámeru konferencie svedčí aktívna účasť takých odborníkov, ako je Gabriela Hernandez - zástupkyňa generálneho direktoriátu regionálnej politiky Európskej komisie v Bruseli, ktorá informovala účastníkov konferencie o možnosti využívania prostriedkov zo štrukturálnych fondov a o budúcom vývoji kohéznej politiky v EÚ. Na konferencii sa zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Ján Hurný a splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský, ktorý sa vo svojom vystúpení zaoberal stratégiou decentralizácie verejnej správy, zmenou spôsobu financovania územnej samosprávy a posilnením autonómie obcí a vyšších územných celkov. Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica poukázal na disparity v sociálno-ekonomickom rozvoji regiónov Slovenska, na ich príčiny a možnosti ich riešenia. O nástrojoch podpory slovenského poľnohospodárstva a rozvoji vidieka v súčasnosti i v ďalšom plánovacom období informoval generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry SR Vadim Haraj. Možnosti zvyšovania úrovne bezpečnosti v euroregiónoch, to bola téma Stanislava Filipa z Úradu vlády SR. Riaditeľ Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany prírody Pavol Bielek poukázal na hospodársky a environmentálny potenciál prírodných zdrojov SR.
V rámci plenárneho zasadnutia vystúpili i významní zahraniční odborníci z Rakúska a Írska. Prof. Wytrzens sa zameral na regionálny manažment vedy a výskumu v oblasti rozvoja vidieka v Rakúsku a prof. Lenihan hodnotil vplyv národnej a európskej regionálnej politiky na vytvorenie podmienok pre trvalo udržateľný rozvoj Írska. Plenárne rokovanie uzavrela prodekanka FEŠRR Zuzana Jureková prezentovaním akreditovaných študijných odborov a programov, v ktorých fakulta zabezpečuje výchovno-vzdelávací proces.
Rozprava pokračovala v piatich sekciách, ktoré boli tematicky zamerané na regionálny rozvoj, využívanie energetického, ekonomického a environmentálneho potenciálu prírodných zdrojov v krajine, podnikanie na poľnohospodárskej pôde, funkciu verejnej správy pri zabezpečovaní občianskej bezpečnosti a trendy vysokoškolského vzdelávania v diverzifikovanom systéme po vstupe do EÚ.
Na konferencii sme privítali aj predstaviteľov vzdelávacích a vedeckovýskumných inštitúcií, zástupcov samosprávy a štátnej správy, ako aj podnikateľskej sféry z Česka, Poľska, Rakúska, Maďarska a Írska. Konferencia naplnila očakávané ciele. Naviac prispela k vytvoreniu nových kontaktov pre vedeckú i výchovno-vzdelávaciu spoluprácu a vzájomnú výmenu poznatkov a skúseností.
V rámci vedeckej konferencie sa realizovala ďalšia významná aktivita, a to medzinárodný workshop k zabezpečeniu virtuálnej časti štúdia prostredníctvom centier excelentného vzdelávania, ktoré majú vytvorené partnerské univerzity. Konal sa za účasti predstaviteľov Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne, Ekonomickej univerzity vo Varšave, Univerzity Bodenkultur vo Viedni, Univerzity v Corku a predstaviteľov maďarských univerzít z Gödöllö, Keszthelya a Debrecínu. Organizovaním týchto podujatí, ako aj vedeckej konferencie Mladá veda Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja aktívne vstúpila do Týždňa európskej vedy.
ANNA BELAJOVÁ,
JANA JARÁBKOVÁ