ZAUJÍMAVOSTI Z UNIVERZITNÉHO SVETA
Nie každý si rád pripomína historické udalosti, ale v prípade oboch sedemnástych novembrov - toho v roku 1939 i v roku 1989 - vás určite zaujme ich ľudská hodnota. Netýkali sa totiž inštitúcií, ale mladých ľudí, vysokoškolákov, ktorí sa postavili proti totalitnej moci. Po prvýkrát ju stelesňoval nacizmus, o pol storočia neskôr komunizmus. Koľko dnešných študentov vlastne vie, prečo bol sedemnásty november ich sviatkom?
Koniec Československej republiky a vznik nemeckého protektorátu v roku 1939 priniesol jeho obyvateľom hlboké sklamanie. Reakciou na okupáciu bola aj pražská manifestácia z 28. októbra. Nacisti sa na ňu dôkladne pripravili, v priebehu dňa zámerne stupňovali napätie v uliciach, vyvolávali roztržky a prišlo aj k streľbe. Nezistilo sa, kto strieľal, zahynul však jeden človek a trinásť ďalších bolo zranených. S ťažkým zranením previezli do nemocnice aj poslucháča lekárskej fakulty univerzity Karlovej Jana Opletala. Niekoľko dní zápasil o život, napokon však podľahol. Smútočný demonštračný sprievod pri prevoze jeho ostatkov využili nemecké bezpečnostné jednotky na brutálnu "Sonderaktion Prag vom 17. November 1939". Počas nej boli všetky české vysoké školy na obdobie troch rokov uzatvorené, viac ako 1200 vysokoškolákov a ich učiteľov odvlečených do koncentračných táborov a deväť - oficiálne označených za organizátorov protinacistických nepokojov - bolo popravených. Pražské udalosti oprávnene pobúrili demokratický svet a zdvihli vlnu spolupatričnosti študentov. Na pamiatku umučených a popravených bol v roku 1941 vo Veľkej Británii vyhlásený 17. november za medzinárodný deň študentstva.
O päťdesiat rokov neskôr, sedemnásteho novembra 1989, vyšli študenti opäť do ulíc. Pokojná sviečková manifestácia a surový zásah polície na Národnej triede odštartovali vlnu študentských štrajkov a ďalšie udalosti, ktoré priniesli pád totalitného režimu vo vtedajšom Československu. Od roku 2000 je tento deň štátnym sviatkom a pripomíname si ho ako Deň boja za slobodu a demokraciu. K