SYMPÓZIUM O VŠESTRANNEJ RASTLINE
Ing. SILVIA MELICHÁČOVÁ
Najmladšie obilniny - pohánka obyčajná a pohánka tatárska - sú v súčasnosti obľúbené v jedálnom lístku kvôli chuti, rôznorodosti použitia v menu, tradícii a v neposlednom rade aj pozitívnym účinkom na ľudský organizmus.
Pohánka obsahuje vlákninu, bielkoviny, minerálne látky, škrob, vitamíny, rutín a iné polyfenoly, ktoré majú antikarcinogénny účinok, hlavne proti rakovine kolónu. Rutín sa nachádza v zelených častiach rastlín, ale aj v kvetoch. Známe sú aj informácie japonských autorov o účinkoch pohánky pri ischémii srdca, diabete, reperfúznych poškodeniach a podobne. Táto jedinečná rastlina sa dá okrem toho využiť aj pri výrobe octu, vína a rôznych iných nápojov, ale aj kozmetických výrobkov. Napríklad v Číne sú známe kondicionéry na vlasy, zubné pasty, telové mlieka vyrobené z pohánkových extraktov. Nie sú neznáme ani pohánkové žuvačky.
V stovežatej Prahe sa v dňoch 18. - 22. augusta konalo už 9. medzinárodné pohánkové sympózium (ISB), na ktorom si ľudia z rôznych štátov vymenili poznatky a výsledky z výskumu pohánky obyčajnej. Vďaka Katedre chémie Fakulty biotechnológie a potravinárstva som mala možnosť participovať na podujatí, konajúcom sa každý tretí rok, Ako budúca doktorandka som v Kongresovom centre Českej poľnohospodárskej univerzity v anglickom jazyku prezentovala výsledky experimentov realizovaných na tejto katedre. Týkali sa zmien pôdnych vlastností na mobilitu ťažkých kovov a inputu vybraných ťažkých kovov do rastlín pohánky obyčajnej. Sledoval sa aj vplyv rôznych imobilizačných zásahov vrátane zeolitov, Kaustiku, Ekofertu a mletej magnezitovej horniny na minimalizáciu inputu rizikových prvkov do pohánky.
Podobná problematika sa prerokúvala aj v Ostrave, na 56. zjazde chemických spoločností, konanom 6. až 9. septembra. I tu som prezentovala postery, vyhotovené na Katedre chémie. Po slávnostnom otvorení zjazdu, ktorého hlavnou témou bola Chémia uhlia a uhlíkových materiálov pre 21. storočie, nasledovali kľúčové prednášky zoradené do sekcií. Prezentované postery z rôznych výskumov sa týkali hlavne monitoringu imisií síry a dusíka v lokalitách Slovenska, kumulácie ťažkých kovov plodinami a podobne.