Po páde železnej opony boli to práve americké univerzity, ktoré prejavili ako prvé záujem o vedeckú a vzdelávaciu spoluprácu s krajinami strednej a východnej Európy. Pozitívnu klímu 90. rokov minulého storočia na naštartovanie spolupráce s americkými univerzitami využila v bývalom Československu najlepšie práve naša Slovenská poľnohospodárska univerzita. Zásluhu na tom mal hlavne vtedajší rektor, prof. Kabát, ktorý dokázal SPU zapojiť do veľkých projektov spolupráce.
Medzi najúspešnejšie patril Cornell - SPU projekt, financovaný Mellonovou nadáciou. V rámci neho sa na SPU realizoval dva roky po sebe ročný postgraduálny program, v ktorom mali študenti zo Slovenska, ale aj z Poľska a Ukrajiny možnosť študovať v anglickom jazyku u profesorov z Cornellovej univerzity. Zároveň sa tu uskutočnil celý rad odborných workshopov a množstvo semestrálnych pobytov našich učiteľov na pôde Cornellovej univerzity. Tento projekt sa považuje za úspešný nielen na SPU, ale aj u amerického partnera. Na nedávnej ceste do Ithacy, sídla tejto univerzity, sa o tom mali možnosť presvedčiť zástupcovia SPU, rektor prof. Mikuláš Látečka, prof. Peter Bielik, dekan FEM a autor tohto príspevku, absolvent Cornellovej univerzity. Zástupcovia americkej univerzity na spoločnom rokovaní prejavili veľký záujem o obnovenie spolupráce.
V 90. rokoch malo SPU najaktívnejšiu kooperáciu s Fakultou vied o poľnohospodárstve a živote (School of Agricultural and Life Sciences) a v rámci fakulty s Katedrou aplikovanej ekonómie a manažmentu (Department of Applied Economics and Management). Obe predstavujú najväčšie možnosti pre budúcu spoluprácu.
Vedúci Katedry aplikovanej ekonómie a manažmentu prof. Lesser, prof. Novakovich, zodpovedný vedúci pre rozvoj spolupráce Cornellovej univerzity s krajinami Európy a riaditeľ významného univerzitného programu pre trh s mliekom, prof. Haldeman, riaditeľ medzinárodných programov Fakulty vied o poľnohospodárstve a živote, rovnako ako prof. Gerry White, prof. de Gorter a iní, vidia veľké možnosti ďalšej spolupráce s SPU v troch rovinách. V prvom rade sa bude Cornell snažiť vytvoriť vhodné podmienky na prijímanie našich najkvalitnejších doktorandov a mladých výskumných pracovníkov na semestrálne pobyty v kampuse v Ithace. Druhou možnosťou sú prednášky významných profesorov z Cornellu na SPU. Tretia možnosť je v spoločnom organizovaní letných škôl na Slovensku pre profesionálov pracujúcich v potravinárstve, poľnohospodárstve a štátnej správe.
Spolupráca medzi Cornellovou univerzitou a SPU má určitú tradíciu. Od konca 90. rokov sa SPU z dôvodu integrácie Slovenska do EÚ začala viac orientovať na spoluprácu s európskymi univerzitami na úkor kontaktov s USA. Bolo by však na škodu prerušiť väzby, ktoré sa v 90. rokoch vybudovali. Návšteva zástupcov SPU v Ithace určite prispela k opätovnej spolupráci SPU a Cornellovej univerzity a vytvorila podmienky pre celý rad budúcich spoločných projektov v oblasti vzdelávania a výskumu.
Doc. Ing. JÁN POKRIVČÁK, PhD., FEM
Fakty
- V súčasnosti sú americké univerzity najlepšie na svete. Dokazujú to všetky uznávané rebríčky kvality. Podľa notoricky známeho hodnotenia šanghajskej univerzity je medzi prvými dvadsiatimi najlepšími svetovými univerzitami až 17 amerických. V prvej dvadsiatke sú len dve univerzity z Európy. Výskum uskutočňovaný v USA väčšinou určuje trend pre zvyšok sveta.
- Cornellova univerzita je popredná americká univerzita, patriaca do prestížneho klubu Ivy League, spolu s Harvardom, Yale, Princetonom, Brownom, Columbiou, Datmouthom a Pennsylvania University. Bola založená v roku 1865 v meste Ithaca v štáte New York a dnes má 14 fakúlt. S Cornellovou univerzitou sa spája celý rad prívlastkov naj. Napríklad ako prvá v USA udelila titul z veterinárnej medicíny alebo začala učiť jazyky Ďalekého východu. Význam Cornellovej univerzity najlepšie dokumentuje fakt, že 40 nositeľov Nobelových cien tu študovalo, alebo pôsobilo ako profesori. Vo všetkých hodnoteniach univerzít sa Cornellova univerzita umiestňuje na popredných miestach.