Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre dekoruje titulom doctor honoris causa dve osobnosti pedagogického a vedeckého života, ktorí sa svojou prácou zaslúžili o rozvoj poznania, ale aj medzinárodnej spolupráce. Na návrh Fakulty ekonomiky a manažmentu si symboly čestného doktorátu na slávnostnom zhromaždení, ktoré sa bude konať 20. júna, prevezme prof. Dr. JÓZSEF MOLNÁR z Univerzity sv. Štefana v Gödöllö a prof. Ing. KAREL POKORNÝ, CSc., z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, ktorého na vyznamenanie navrhla Mechanizačná fakulta SPU.
Prof. Dr. JÓZSEF MOLNÁR (nar. 1947 v Miskolci) je uznávaným odborníkom v oblasti poľnohospodárskej ekonomiky, resp. vysokého školstva na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni. Počas pôsobenia vo funkcii vedúceho Katedry ekonomiky Poľnohospodárskej univerzity v Gödöllö sa zaslúžil o implementáciu výučby ekonomických disciplín zameraných na moderné trhové hospodárstvo. Pod jeho vedením sa na katedre venovala veľká pozornosť príprave študijných materiálov, ktorých obsahová aj principiálna stránka boli základom pre vznik nových študijných programov. Vo funkcii dekana Fakulty ekonomických a spoločenských vied a od roku 2004 na poste rektora Univerzity sv. Štefana v Gödöllö sa prof. Molnárovi darilo rozvíjať štruktúru vzdelávania v súlade s požiadavkami trhu, a to kreovaním a zavádzaním nových akreditovaných študijných programov, ako aj zabezpečením materiálnych a technických predpokladov pre postgraduálne a iné formy externého vzdelávania. Zaslúžil sa aj o zavedenie výučby ekonomických disciplín v cudzích jazykoch.
Vedeckovýskumná činnosť dr. Molnára počas celej jeho kariéry má dva rozmery. Na jednej strane sú to teoretické a metodické otázky vzdelávacieho procesu, na strane druhej analýza tendencií transformácie poľnohospodárstva a hľadanie ekonomických súvislostí tohto procesu. Venuje sa vývoju poľnohospodárskeho družstevníctva, špecifikám maďarského modelu, procesom reformy vlastníckych vzťahov a kapitálu. Od polovice 90-tych rokov sa jeho výskumné aktivity orientujú na adaptačné problémy Maďarska po vstupe do EÚ, na makro- a mikroekonomické, ako aj hospodársko-spoločenské súvislosti konkurencieschopnosti v medzinárodnom kontexte. Vzhľadom na široký prierez aktivít je profesor Molnár členom mnohých domácich a zahraničných organizácií a záujmových združení, o.i. Agrárnoekonomickej komisie Maďarskej akadémie vied, Národnej rady pre odborné vzdelávanie a vzdelávanie dospelých, hospodárskych združení, nadácií, členom vedeckých rád a redakčných, ako aj agrárnoekonomických a pedagogických profesijných organizácií. Je nositeľom početných akademických, rezortných a štátnych vyznamenaní.
Prof. Dr. József Molnár je už niekoľko desaťročí aktívnym staviteľom vzájomných vzťahov medzi našou univerzitou a Univerzitou sv. Štefana v Gödöllö. Mimoriadnou mierou sa zaslúžil najmä o budovanie spolupráce s Fakultou ekonomiky a manažmentu a prispel k dynamickému rozvoju kooperácie v pedagogickej a vedeckovýskumnej oblasti, pri riešení spoločných európskych projektov, ako aj realizácii mobilít učiteľov a študentov v duchu Bolonskej deklarácie.
Curriculum vitae
Prof. Dr. József MolnárJózsef Molnár sa narodil v roku 1947 v Miskolci. V roku 1970 získal inžiniersky diplom na Poľnohospodárskej univerzite v Gödöllö a v roku 1974 ukončil doplnkové pedagogické štúdium na Ekonomickej univerzite v Budapešti, kde získal kvalifikáciu stredoškolského profesora. V oblasti vysokého školstva pôsobí od roku 1971. Do roku 1976 ako odborný asistent na Katedre politickej ekonómie, v rokoch 1976 až 1982 ako vedúci katedry Odboru vzdelávania Peštianskej župy a v rokoch 1982 až 1989 ako odborný asistent na Vysokej škole politickej. V roku 1989 sa vrátil na Poľnohospodársku univerzitu v Gödöllö ako docent novo konštituovanej Katedre ekonomiky.
V roku 1989 sa stal kandidátom vied, habilitoval sa v roku 1997 a v roku 1998 bol vymenovaný za profesora. Od roku 1996 bol po dve volebné obdobia dekanom Fakulty ekonomických a sociálnych vied Univerzity sv. Štefana v Gödöllö. Od 1. januára 2004 stojí na čele tejto renomovanej poľnohospodárskej univerzity.
Počas svojho pedagogického pôsobenia zaviedol na materskej univerzite v Gödöllö výučbu ekonomických disciplín zameraných na moderné trhové hospodárstvo. Pod jeho vedením sa na Katedre ekonomiky venovala veľká pozornosť príprave študijných materiálov, ktorých obsahová aj principiálna stránka boli základom pre vznik nových študijných predmetov. Jedným z medzníkov tejto práce bolo vydanie učebnice s názvom Ekonomika. Vyšla v troch vydaniach a získala prestížnu Cenu študentov. Pod vedením dr. Molnára sa v Gödöllö začalo univerzitné vzdelávanie ekonómov, ktoré sa dnes úspešne realizuje v dennej i externej forme, v národnom, ale aj v anglickom jazyku.
V rámci medzinárodného programu realizovaného v rokoch 1992 až 1996 zorganizoval prof. József Molnár spoločne so štyrmi hosťujúcimi profesormi ekonomické vzdelávanie na báze amerických učebných osnov. V rámci tejto aktivity bol vydaný aj Maďarsko - anglický slovník ekonomických pojmov a cvičení.
Počas pôsobenia vo funkcii dekana sa Józsefovi Molnárovi podarilo rozvíjať štruktúru vzdelávania v súlade s požiadavkami trhu, a to sčasti kreovaním a zavádzaním nových aktuálnych akreditovaných študijných programov (vzdelávanie poradcov pre oblasť vyhľadávania pracovných príležitostí, manažérske vzdelávanie ľudských zdrojov, vzdelávanie odborníkov pre EÚ, výchova ekonómov), ako aj zabezpečením materiálnych a technických predpokladov pre postgraduálne a iné formy externého vzdelávania. Mimoriadne dynamický rozvoj Katedry ekonomiky z hľadiska okruhu činnosti i nárastu počtu študentov viedol k stabilizácii materiálnej situácie fakulty. Bolo to mimoriadne dôležité preto, lebo mohla byť v roku 2000 nápomocná pri riešení finančných problémov ostatných fakúlt Univerzity sv. Štefana.
Vedeckovýskumná činnosť dr. Molnára počas celej jeho kariéry má dve dimenzie. Na jednej strane je to výskumná práca týkajúca sa teórie a metodiky vzdelávania a prípravy učebných textov, na strane druhej analýza tendencií zmien v procese transformácie poľnohospodárstva a hľadanie ekonomických súvislostí tohto procesu. Vo svojich prácach sa venuje vývoju poľnohospodárskeho družstevníctva, špecifikám maďarského modelu, procesom reformy vlastníckych vzťahov a kapitálu. Z poverenia Komisie agrárnych dejín Maďarskej akadémie vied spracoval históriu Poľnohospodárskeho družstva Jánosa Hunyadiho v Nagykörösi, zaoberá sa špecifikami poľnohospodárskej malovýroby, ako aj možnosťami a limitmi spoločenského rozvoja vidieka v znevýhodnených regiónoch krajiny. Od polovice 90-tych rokov sa jeho výskumné aktivity orientujú na adaptačné problémy po vstupe Maďarska do Európskej únie, na makro- a mikroekonomické, ako aj hospodársko-spoločenské súvislosti konkurencieschopnosti v medzinárodmom kontexte.
Odborná, vedecká a verejnoprospešná činnosť dr. Józsefa Molnára sa navonok prejavuje najmä jeho participáciou na aktivitách súvisiacich s poľnohospodárskou ekonomikou doma, v krajinách Visegrádskej štvorky, ale aj v iných štátoch Európskej únie. Počas šiestich rokov sa v Gödöllö realizovalo vzdelávanie poľnohospodárskych odborníkov vo francúzskom jazyku, a to v rámci programov INFH a Tempus. Už tri roky je József Molnár členom komisie odborníkov z desiatich európskych krajín, ktorá pôsobí v rámci programu Socrates a jej úlohou je zostavenie výučbového modulu odborného vzdelávania pre potreby spoločnej agrárnej politiky a rozvoj vidieka. Profesor Molnár je členom Agrárnoekonomickej komisie Maďarskej akadémie vied, Národnej rady pre odborné vzdelávanie a vzdelávanie dospelých, viacerých maďarských hospodárskych spoločností, nadácií, ako aj medzinárodných agrárnoekonomických profesijných organizácií. Zúčastňuje sa aj na práci Európskej akademickej siete dekanov a v roku 2003 zorganizoval jej riadnu konferenciu v Budapešti a Gödöllö. Od roku 2006 je predsedom Komisie poľnohospodárskych vzdelávacích inštitúcií Maďarskej rektorskej konferencie, Je členom redakčnej rady časopisu Finance India a od roku 2006 predsedom Nadácie pre rozvoj podnikania v Peštianskej župe.
József Molnár je už niekoľko desaťročí aktívnym architektom vzájomných vzťahov medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre a Univerzitou sv. Štefana v Gödöllö. Nielen teoreticky, ale s plnou vážnosťou a zodpovednosťou aj prakticky napĺňal a napĺňa prof. Molnár spoluprácu s našou Fakultou ekonomiky a manažmentu na poli pedagogickej a vedeckovýskumnej práce, ale aj v rámci medziľudských a kolegiálnych vzťahov. Príkladom z mnohých môže byť aktívna účasť na spoločných medzinárodných konferenciách, alebo na výberových prednáškach o mikroekonómii v anglickom jazyku pre študentov a doktorandov FEM. V rámci konzultácií medzi odborníkmi oboch partnerských fakúlt sa výraznou mierou podieľal na kreovaní predmetov študijného programu mikroekonómia, ako aj pri plánovaní a koordinácii bilaterálnych a multilaterálnych mobilít študentov a pedagógov. Obe fakulty úspešne spolupracujú aj vo viacerých medzinárodných projektoch, konzorciách, pričom prof. Molnár je aktívnym spoluhráčom týchto činností.
Zásluhy dr. Józsefa Molnára boli ocenené viacerými domácimi aj zahraničnými akademickými, rezortnými aj štátnymi vyznamenaniami. Spomeňme niektoré z nich: Vynikajúci pracovník rezortu pôdohospodárstva (1975), Strieborný stupeň medaila Radu práce (1985), štátne vyznamenanie Pamätný kríž Maďarskej republiky druhého stupňa (2005), Najlepší profesor roka, Čestný profesor Kazašskej národnej poľnohospodárskej univerzity (2005), Cena ministra za rozvoj externého štúdia v Rumunsku (2007) a i.
Prof. Ing. KAREL POKORNÝ, CSc., (nar. 1945 v Prahe) patrí k významným osobnostiam v oblasti využívania racionalizačných metód zvyšovania ekonomickej efektívnosti výroby a hospodárnosti v spotrebe elektrickej energie z podnikových i celospoločenských hľadísk.
Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a vedúci Katedry elektrotechniky a automatizácie na Technickej fakulte Českej zemědělskej univerzity v Prahe. Dve funkčné obdobia zastával post dekana a neskôr prodekana TF. Pracoval ako poradca rektora pre rozvoj univerzity, v súčasnosti je predsedom komisie rozvoja a výstavby ČZU.
Jeho vedeckovýskumná činnosť je zameraná na oblasť aplikovanej elektroenergetiky, aplikovanej silnoprúdovej elektrotechniky, automatizačnej a riadiacej techniky. Významné sú najmä jeho práce orientované na realizáciu racionalizačných metód znižovania spotreby elektrickej energie.
Ako vysokoškolský pedagóg vychoval tisícky inžinierov mechanizátorov a odborníkov pre agropotravinársky priemysel. Aktívne pracoval na tvorbe nových študijných odborov, špecializácií a predmetov. Jeho vynikajúce pedagogické schopnosti a úspešné výsledky vo vedeckovýskumnej a poradenskej činnosti, známe doma i v zahraničí, boli ocenené množstvom vyznamenaní a čestných uznaní.
Dlhoročná spolupráca prof. Ing. Karla Pokorného, CSc., s Mechanizačnou fakultou SPU začala v roku 1981 pri príprave učebných plánov profilových predmetov elektrotechnického zamerania. Neskôr, ako vedúci novozaloženej Katedry elektrotechniky a automatizácie, sa podieľal na rozvoji vedných disciplín sesterských katedier. Osobitne významné je obdobie od roku 1997, keď vo funkcii dekana a prodekana TF aktívne spolupracoval na plnení dohody o spolupráci medzi oboma fakultami. V súčasnosti pôsobí ako člen Vedeckej rady MF a svojimi námetmi a pripomienkami pozitívne ovplyvňuje ďalší rozvoj fakulty vo všetkých oblastiach jej činnosti. Je predsedom, resp. členom štátnicových skúšobných komisií, oponentom doktorandských dizertačných a habilitačných prác, recenzentom výskumných správ a učebných textov, členom redakčnej rady vedeckého časopisu Acta technologica agriculturae. Ako oponent mnohých vedeckých projektov podaných na MF zároveň presadzuje myšlienku vzájomnej vedeckovýskumnej spolupráce oboch fakúlt v rámci Európskej únie.
Curriculum vitae
Prof. Ing. Karel Pokorný, CSc.Dátum narodenia: 1.11. 1945
Rodinný stav: ženatý, 2 deti
Národnosť: česká
Adresa: Česká zemědelská univerzita, Technická fakulta, Katedra elektrotechniky a automatizace, 165 21 Praha 6
Vzdelanie:
1959 - 1963
SPŠE Praha 1
1963 - 1968
Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha, inžinierske štúdium
1978
CSc., MF VŠZ Praha
Téma dizertačnej práce: "Kompenzace účiníku v objektech zemědělské velkovýroby"
1982
Docent, MF VŠZ Praha
1999
Habilitácia, TF ČZU Praha
Téma habilitačnej práce: Súbor uverejnených prac doplnený komentárom
Práca zameraná na oblasti:
- znižovanie spotreby elektrickej energie
- automatizačné zariadenia a meracia technika
2001
Profesor, MF SPU Nitra
Práca k profesorskému konaniu: Výber z publikačnej činnosti
Profesionálna činnosť:
10/1968 - 10/1971
asistent, Katedra elektrotechniky a automatizace, MF VŠZ Praha
11/1971 - 5/1982
odborný asistent, Katedra vnitropodnikové mechanizace a elektrizace MF VŠZ Praha
6/1982 - 12/1983
docent, Katedra vnitropodnikové mechanizace a elektrizace MF VŠZ Praha
1/1984 - 8/1986
inšpektor pre vysoké školy, MŠ
9/1986 - 11/2001
vedúci katedry, docent, Katedra elektrotechniky a automatizace, (MF VŠZ Praha) TF ČZU Praha
12/2001 - doteraz
vedúci katedry, profesor, Katedra elektrotechniky a automatizace, TF ČZU Praha
2/1997 - 1/2003
dekan, Technická fakulta ČZU Praha
2/2003 - 1/2006
prodekan pre vedu a výskum, TF ČZU Praha poradca rektora pre rozvoj univerzity
2/2003 - doteraz
predseda komisie rozvoja a výstavby ČZU Praha
Aktivity vo vedeckých inštitúciách, v odborných spoločnostiach, komisiách a radách
Vedecké rady
- Technická fakulta ČZU v Prahe
- Česká zemědělská univerzita v Prahe
- Mechanizačná fakulta SPU v Nitre
- Výskumný ústav potravinársky v Prahe
Redakčná rada
- Acta technologica agriculturae
Českomoravská spoločnosť pre automatizáciu - člen predsedníctva
Česká elektrotechnická spoločnosť - člen
Česká matica technická - člen
Česká vedecko-technická spoločnosť - člen
Komisia pre rozvoj a výstavbu ČZU v Prahe - predseda
predseda resp. člen komisie pre habilitačné konanie
predseda komisie pre menovacie konanie profesorom
Oborové rady doktorandského štúdia
- Energetika (TF ČZU) - predseda
- Marketing strojov a technických systémov (TF ČZU) - člen
- Energetické stroje a zariadenia (FS ČVUT) - člen
- Výrobné stroje a zariadenia (FS ČVUT) - člen
Spoločnosť pre obnoviteľné zdroje energie - člen
Pracovná skupina ČEZ pre racionalizáciu spotreby elektrickej energie - člen
Ďalšia odborná činnosť
aktívna účasť na zahraničných a tuzemských konferenciách a sympóziách
člen vedeckých výborov medzinárodných vedeckých konferencií
oponent habilitačných a doktorandských prác
oponent grantových projektov a výskumných prác
školiteľ doktorandov TF ČZU v odbore Energetika
oponent vedeckých a odborných článkov
lektor vysokoškolských skrípt a zborníkov z medzinárodných vedeckých konferencií
vedecký garant oborových seminárov Českomoravské spoločnosti pre automatizáciu
Publikačné aktivity
pôvodné práce vo vedeckých a odborných časopisoch: 119
monografie: 2
učebné texty VŠ: 12
výskumný zámer (spoluautor): 1
publikácie v zborníkoch z vedeckých konferencií (vrátane abstraktov): 62
oponované výskumné správy: 12 (z toho 6 ako vedúci VZ)
interné granty: 2
odborné články: 20