Tradičný kontrolný deň k jarnej dezinfekcii, úprave hospodárskych dvorov a aktuálnym otázkam ďalšieho rozvoja a smerovania Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU, s.r.o., Kolíňany, sa konal 2. mája. Zúčastnilo sa na ňom aj vedenie univerzity na čele s rektorom Mikulášom Látečkom.
Program začal v Oponiciach prehliadkou porastu repky olejnej. "Porasty sú v dobrom kondičnom stave, no napriek tomu hrozí, že ak nenaprší, semeno bude drobnejšie. Trendom budúcnosti, vzhľadom na klimatické zmeny, by malo byť obnovenie zavlažovacej techniky," povedal Ing. Peter Brezovský, PhD., riaditeľ VPP. Hostia si prezreli aj porast cukrovej repy, maku a pokusné políčka Katedry rastlinnej výroby. Tento rok pestujú v Oponiciach až štyri odrody potravinárskeho maku na výmere 68 hektárov. Na pokusných políčkach spomínanej katedry sa venujú viacerým odrodám jačmeňa, sóje, kŕmnej lupiny bielej, zároveň časť pokusov využívajú aj na skúmanie vplyvu fungicídov. Podnik plánuje zachovať aj produkciu viniča na 12 hektároch rodiacich viníc. Podľa riaditeľa sa už dlhšie obdobie do nich neinvestovalo, preto na ich obnovu využili zdroje z EÚ. "V Oponiciach sme rozbehli aj novú výsadbu viníc na štyroch hektároch, ďalší projekt počíta s výsadbou na 3,5 hektároch." Na prehliadke porastov sa zúčastnil aj starosta Oponíc, ktorý plánuje spolupracovať s FZKI na projekte zazeleňovania obce. Ďalšou zastávkou bol hospodársky dvor, kde si účastníci prezreli farmu dojníc. Vedenie farmy prezentovalo vzdušný odchov teliat, ktorý sa im osvedčil. Teľatá hneď po narodení presúvajú na čerstvý vzduch, od prvého týždňa ich kŕmia kŕmnou zmesou s prídavkom celých zŕn ovsa a kukurice, čo zjednodušuje ich prechod na rastlinnú výživu a vytvára fyziologické predpoklady tráviaceho traktu na vysokú úžitkovosť. Presunom z maštale na vzdušný odchov klesá aj úhyn zvierat. V súčasnosti je na farme 862 kusov dobytka z toho 530 dojníc. Priemerná denná dojivosť kráv je 21,37 litra. Manažment podniku pripravuje aj komplexnú rekonštrukciu ustajnenia, realizuje sa prestavba štvorradových maštalí na päťradové, v štádiu budovania je technológia na separáciu maštaľného hnoja. V budúcnosti plánujú čiastočnú prestavbu dojárne a vybudovanie skladovacej lagúny na hnojovicu. Rekonštrukciu projektu chcú realizovať prostredníctvom projektov z EÚ s cieľom dosiahnuť úžitkovosť 9- až 10-tisíc litrov na dojnicu za rok.
Na farme v Žiranoch si účastníci kontrolného dňa pozreli vzorkovnicu plemien, chov ošípaných a oviec. Chov ošípaných je v poslednom čase nerentabilný, cena bravčového mäsa na trhu je pomerne nízka, pohybuje sa od 31 do 33 korún za kilogram. Vedenie farmy to riešilo znížením stavu ošípaných, hlavne prasníc. V šľachtiteľskom experimentálnom chove oviec sa zameriavajú na mäsové typy. "Jahňatá sme tento rok predali najlepšie na Slovensku, priemerná hmotnosť 21 kilogramov, po 85 korún, bola to veľmi dobrá cena," informoval Milan Margetín z Katedry špeciálnej zootechniky. Na farme v súčasnosti chovajú 450 bahníc, 90 jariek, okolo 30 plemenných a aukčných baranov. Realizujú aj intenzívnu reprodukciu oviec formou mimosezónneho pripúšťania.
K tradičnému programu kontrolného dňa patrila aj prehliadka rybníka, vzorkovnice hydiny a chovu koní.
Riaditeľ Peter Brezovský na záver informoval hostí o perspektívach rozvoja podniku a konštatoval, že VPP sa postupne dostáva na úroveň popredných podnikov na Slovensku. Racionálne a pozitívne trendy vo vývoji hospodárenia vysoko ocenil prorektor Vladimír Rataj i Jozef Bulla, dekan FBP. Doc. Marko Halo z Katedry špeciálnej zootechniky dodal, že ročne vo Vzorkovnici chovu koní prebieha výučba okolo 450 až 500 študentov, ktorí majú možnosť spoznať rôzne systémy chovu koní a plemenné rozdiely. Prorektor Rataj zdôraznil, že akokoľvek budeme hodnotiť prácu VPP, vždy musíme vychádzať z potrieb praxe pre našich študentov.