Pedológia a základy geológie je názov učebnice, ktorá začiatkom leta vyšla vo Vydavateľstve SPU. Kolektív autorov pod vedením doc. Ing. Antona Zaujca, CSc., z Katedry pedológie a geológie FAPZ, si kladie za cieľ oboznámiť študentov a odbornú verejnosť so základmi geológie, ale najmä pedológiou ako významnou vednou disciplínou, poskytujúcou poznatky o vývoji, vlastnostiach, klasifikácii, hodnotení a ochrane pôd.
Učebnica by mala prispieť k formovaniu poznatkovej základne pre nezávislé rozhodovanie pri ochrane a využívaní pôd u nás, pri rešpektovaní zásad trvalo udržateľného rozvoja.
"Pôda je národné bohatstvo a dedičstvo budúcich generácií, preto treba zabrániť jej degradácii a drancovaniu. Degradácia pôd je mimoriadne aktuálna v oblastiach jej intenzívneho a nesprávneho využívania poľnohospodármi, ale i v oblasti hospodárskeho rozvoja, zábermi často najkvalitnejších pôd. Súčasná generácia sa správa k prírode a jej zdrojom koristnícky, aj keď si to len zriedka priznáva. Pokiaľ v roku 1986 na jedného obyvateľa planéty pripadalo 0,3 ha ornej pôdy, teraz asi 0,23 ha, tak v roku 2050 to bude asi 0,15 ha," píšu autori v úvode publikácie. Zároveň zdôrazňujú, že o tom, aká bude kvalita života súčasnej i budúcich generácií, sa rozhoduje už teraz. Musíme si konečne uvedomiť, že "pôda nie je darom od našich otcov, ale požičali nám ju naše deti".
Učebnica pozostáva zo 14 kapitol. Zaoberajú sa základmi geológie, vznikom a vývojom pôdy, jej chemickými, biologickými a fyzikálnymi vlastnosťami, ako aj otázkami jej úrodnosti a produkčnej schopnosti. Záverečné kapitoly sú venované problematike kontaminácie pôd a legislatívnej ochrane pôdneho fondu. Takmer 400-stranová publikácia je vhodne doplnená obrázkami a tabuľkami.