Rád by som reagoval na článok od Sapie, ktorej názor je až príliš jednostranný. Všetko má svoje negatíva aj pozitíva. A myslím si, že udeľovanie internátov, zohľadňujúce aj vzdialenosť, je správnym krokom.
Nech si skúsi predstaviť, že býva 400 km od Nitry, ale nemôže byť ubytovaný/ná na internáte, lebo ten je, pri troche zveličovania, plný ľudí z Nových Zámkov a Zlatých Moraviec... Alebo má platiť: "Čím ďalej bývaš, tým sa musíš viac učiť?"
Na SPU existujú aj fakulty (napr. FZKI), na ktorých sa známky udeľujú na základe značne subjektívneho hodnotenia pedagógov a niekedy je jednoducho nereálne mať priemer, ktorý by postačoval pri toľkých uchádzačoch o ubytovanie... Často nie je všetko len o "bifľovaní", ale aj o nápadoch, talente, šťastí a, samozrejme, sympatiách vyučujúcich...
Je logické, že netreba podporovať lenivosť a lajdáctvo, ale taktiež si treba uvedomiť, že sa učíme kvôli sebe, pre svoju budúcnosť, a nie preto, aby sme dostali internát...
IRBIS
Slová "čím ďalej študent býva, tým má väčší nárok na udelenie internátu" a podobné vyjadrenia na tému "východniarov so zlým priemerom" v minulom čísle Poľnohospodára ma nenechali pokojného. Som piatak a zažil som toho na internáte dosť, pretože je to môj druhý domov. Som tiež z východu a po zavedení prideľovania internátu podľa prospechu som sa dvakrát ocitol na deliacej čiare s priemerom 2.0. Podľa toho, čo som počul, internát sa udeľuje podľa počtu študentov žiadajúcich o internát z jednotlivých fakúlt, čo znamená, že ak je napríklad na FEM-ke sto jednotkárov, tak prvých cca 30-40 % ľudí, podľa počtu študentov FEM z celkového počtu študentov SPU, internát dostane. Ostatní sú odkázaní na odvolania, priváty a niekedy nepomôže ani vzdialenosť. Rád by som pripomenul ešte jeden fakt. Študenti z blízkeho okolia, ktorým je pridelené ubytovanie, trávia na internáte maximálne 3 dni, čo je podľa mňa mrhanie ubytovacími kapacitami. Veľakrát sa polemika na túto tému končí vetou: "Stále bude niekto v nevýhode…", preto by som túto tému uzavrel. V súčasnosti sa ponúka oveľa viac tém na zamyslenie. Uvažuje sa o znovuvytvorení internátnej rady. Kto ju bude viesť? Budú to študenti, ktorí si budú podhadzovať izby, alebo nezávislá rada s riadnymi kompetenciami? Veľmi pálčivý je aj problém poriadku na internátoch. Budeme potrebovať služby SBS-ky, ako je to v Bratislave? Prečo sú internátne izby v takom zlom stave? Slabo vybavené…atď. Myslím, že to by malo študentov trápiť viac ako nateraz nemenný počet bodov za vzdialenosť.
3.k.o.
Prorektor pre rozvoj univerzity, prof. Ing. Ján Tomáš, PhD., inicioval v piatok 11. mája stretnutie so zástupcami študentov. Študentské rady SPU po ňom zaujali toto stanovisko:
"Dňa 30. 1. 2007 sa konalo stretnutie členov študentských rád za účasti vedenia univerzity, na ktorom sa prerokovávala metodika prideľovania internátov. Na podnet vedenia univerzity mala byť okrem študijného priemeru zohľadnená aj vzdialenosť trvalého bydliska. Hlasovaním členov ŠR bol väčšinovo schválený pomer 65 % za priemer a 35 % za vzdialenosť. Metodika bola ďalej postúpená výpočtovému stredisku, ktoré ju zaviedlo do systému. Je možné, že táto metodika nie je spravodlivá voči všetkým študentom. Preto sa nevylučujú jej zmeny v budúcnosti."