V dňoch 15.-16. marca sa v Agroinštitúte uskutočnil XXII. zoborský deň a V. západoslovenské dni o osteoporóze 2007. Zorganizovala ich Katedra výživy ľudí FAPZ v spolupráci so Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada v Nitre, Slovenskou pneumologickou a ftizeologickou spoločnosťou SLS a Slovenskou úniou proti osteoporóze. Podujatie sa konalo v rámci Dekády kostí a kĺbov, ktorá bola vyhlásená na roky 2000-2010 s cieľom poukázať na vážnosť problematiky a nutnosť uplatňovania preventívnych opatrení.
Z bohatého odborného programu niekoľko poznámok k témam, týkajúcim sa výživy a jej vplyvu v prevencii ochorení. Na výživu ako faktor výskytu respiračných chorôb poukázal MUDr. Daniel Magula zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada. Chronická obštrukčná choroba pľúc sa podľa neho v celosvetovom meradle úmrtnosti posunie zo 6. miesta v roku 1990 na 3. v roku 2020 a zaradí sa hneď za kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne choroby. Okrem zanechania fajčenia sa do popredia čoraz viac dostáva problematika výživy. Za hlavný mechanizmus modulácie výživou sa považuje najmä tzv. oxidačný stres (a prísun antioxidantov, hlavne vitamínov A, C a E, karotenoidov a selénu), systémový zápal (a príjem omega-3 mastných kyselín, ktoré sa vyskytujú v rybom oleji, sóji a ľanových semenách).
Na deficit nutričného príjmu minerálnych látok a vitamínu D v gravidite ako na rizikový faktor osteoporózy poukázal PharmDr. Miloslav Hronek z Farmaceutickej fakulty v Hradci Králové, UK v Prahe. Interakcii liekov s potravou, fytofarmakami a potravinami sa venovala PharmDr. Lívia Magulová z Fakultnej nemocnice v Nitre. Zdôraznila, že grapefruitová šťava môže ovplyvniť účinok viacerých liečiv, no podobné účinky môžu mať aj určité druhy pomarančov. Znížiť účinok niektorých liečiv, napr. tetracyklínov, môže aj konzumácia mlieka či minerálnych vôd. Neočakávanú odpoveď na liečbu môže vyvolať aj interakcia s voľnopredajnými liečivami a látkami na rastlinnej báze, najčastejšie s ľubovníkom bodkovaným a gingkom biloba.
Doc. MUDr. Darina Chovancová z FNsP Bratislava, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, upozornila na vplyv výživy na vývoj kostí novorodencov a dojčiat. Programy, zamerané ne prevenciu osteoporózy v českej praxi, predstavila MUDr. Lýdie Ryšavá zo Zdravotného ústavu so sídlom v Ostrave a doc. MUDr. Igo Kajaba zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave analýzu nutričnej situácie slovenskej populácie so zameraním na prívod vápnika. Pripomenul, že spotreba jeho hlavného zdroja, mlieka a mliečnych výrobkov, je na Slovensku veľmi nízka, čím sa zvyšuje riziko prevalencie osteoporózy. Benefitná účinnosť ich spotreby sa ukázala v prevencii nádorov pažeráka, žalúdka a výrazne u hrubého čreva a konečníka, čiastočne v prípade rakoviny krčka maternice a endometria.
Doc. MUDr. Miroslav Stránský z Ústavu výživy, 3. LF UK Praha zdôraznil, že osobám s nedostatočným štiepením laktózy odporúča konzumáciu spočiatku veľmi malého množstva mlieka postupne zvyšovať, a tým zistiť, aké množstvo ešte nespôsobuje ťažkosti. Menej tráviacich ťažkostí spôsobuje konzum mlieka v rámci hlavného jedla alebo v kombinácii s inými potravinami. Fermentované mliečne výrobky, vyzreté tvrdé a polotvrdé syry a vo väčšine prípadov i mäkké syry spravidla nespôsobujú žiadne problémy.
Doc. Ing. Robert Toman z Katedry veterinárskych disciplín SPU upozornil na to, že kovy ako kadmium, hliník, olovo a cín v potravinovom reťazci sú takisto rizikovými faktormi osteoporózy. Konzumácii mlieka ako preventívnemu opatreniu pred rednutím kostí sa venoval aj doc. Ing. Juraj Čuboň z Katedry hodnotenia a spracovania živočíšnych produktov.