Na prvý pohľad je golf hra ako každá iná. Čím viac ju však študujete, tým máte väčšie pochybnosti o svojich vedomostiach a čím dlhšie ju hráte, tým viac pochybujete, že všetko potrebné sa dá naučiť. Človeka nadchne alebo odradí práve jednoduchá zložitosť tejto hry. Golf, najmä však jeho filozofia, nemôžu byť jednoduché, keď samotná história jeho vývoja je plná rozporov, nejasností a dohadov. Trochu sa mu budeme venovať aj my, pretože golf na Slovensku zapustil pevné korene a ako hra "zelene a vidieka" nemôže obísť ani našu školu, tobôž, keď na nej vychovávame manažérov.
Kam až siahajú jeho korene?
Existujú historické indície o tom, že hra s "palicou a loptičkou" sa hrala už v starovekom Ríme, podobných hier je však veľa. V prípade golfu vedú cesty skôr do Číny. Podľa čínskeho profesora Ling Hong-honga sa totiž koncom prvého tisícročia nášho letopočtu, v období dynastie Tanga, hrala hra pod názvom CHUI-WAN, podľa opisu veľmi podobná golfu. Jej základy sa vraj do Európy dostali v čase mongolských nájazdov v 12. a 13. storočí a údajne bola veľmi obľúbená aj medzi Džingischánovými bojovníkmi. Faktom je, že v Číne sa zachovali popisy a najmä umelecké zobrazenia, ktoré túto hru takmer exaktne dokumentujú. Jedným z príkladov je pestrý obraz Du Jina (1465 - 1487) uložený v Čínskom národnom múzeu v Pekingu, na ktorom sa tri krásne dámy sústredene snažia dostať golfovou palicou loptičku do jamky. S troškou do mlyna pri hľadaní pôvodu golfu prišli aj Japonci. Ako jeho predchodcu ponúkajú hru japonských šľachticov z 8. storočia. DAY-KU bola kolektívna hra, pri ktorej často (na rozdiel od golfu) nechýbali ani kone.
Začiatky európskeho golfu
Ani Holandsko nemalo ku golfu ďaleko. Myšlienka, že by práve táto krajina mohla byť jeho kolískou, má svojich zástancov aj medzi historikmi. Za úvahu stojí nielen slovo KOLF, čo v holandskom jazyku znamená palica, ale aj rôzne umelecké zobrazenia hry. Dá sa však o nich diskutovať, pretože pripomínajú viac hokej ako golf. Neodškriepiteľným faktom však je, že už v roku 1457 zakázal túto hru v Škótsku kráľ Jakub II. Keďže bol golf zakázaný, musel existovať! A prečo bol zakázaný? Nuž, pánov rytierov viac zaujímala hra ako oháňanie sa mečmi... Vášnivou hráčkou golfu bola aj kráľovná Mária I. Stuartová (1542 - 1587). Ako vznešená dáma nenosila svoje "hracie náčinie" sama, ale pomáhali jej tzv. kadeti. Tento zvyk sa náramne zapáčil aj anglickým lordom, ktorí neskôr v Anglicku tento post "systemizovali" a používali ho pod menom caddi, caddie. Pomocník hráča sa na golfových ihriskách udomácnil na niekoľko storočí. Až v dnešnej dobe ho vytláčajú ručné, ale najmä pohodlnejšie elektrické vozíky. Hoci, nie všade a nie za každých okolností... Mária Stuartová, ako vieme z histórie, bola po viacerých rokoch väznenia v roku 1587 popravená. Jej obľúbená hra sa však spomína ešte aj pred popravou, keď lord Moray, jeden z westminsterských komisárov Márii vyčítal, že "...v roku 1567 miesto trúchlenia za manželom hrala golf!"
Zopár prvenstiev
Prvý oficiálny golfový klub bol založený v Škótsku. Black Heath GC, ktorý vznikol v roku 1608, položil pravdepodobne základ organizovaného golfu. So vznikajúcim boomom tejto hry sa snažila udržať krok aj komercia. Niektorí ľudia majú skutočne intuíciu, veď už v roku 1603 sa akýsi William Mazne stal dvorným dodávateľom golfových palíc. Prvá, perím plnená loptička, známa pod menom Featherie, prišla na trh v roku 1618. V roku 1687 Thomas Kincaid zorganizoval prvý platený kurz golfu. Prvý medzinárodný zápas sa odohral v roku 1682 v meste Leith. Škóti, reprezentovaní princom z Yorku a Georgeom Pettersonom sa v urputnom súboji stretli s neznámym anglickým párom, nad ktorým zvíťazili. Práve v tomto meste vznikol v roku 1744 klub Gentleman Golfers of Leith, ktorého zakladatelia ako prví spísali a neskôr aj upravili základy pravidiel golfu. V roku 1754 vznikol St. Andrews Society of Golfers, neskôr premenovaný na Royal&Ancient Golf Club of St. Andrews. Zahrať si na jeho pôde je snom stoviek hráčov na celom svete. Dá sa povedať, že golf dosiahol svoj vrchol na prelome 19. a 20. storočia, keď bol zaradený do programu olympijských hier v r. 1900 v Paríži a r. 1904 v St. Louis.
Golf ako liečebný prostriedok?
Keď bol v nemeckom Bad Homburgu v roku 1899 založený golfový klub, dostala táto hra nové dimenzie. Stala sa kúpeľnou atrakciou, čo malo zároveň veľký vplyv aj na rozvoj golfu na našom území. Niektoré kúpeľné mestá v Uhorsku rýchlo pochopili, že na zdravie hostí nevplývajú iba liečebné procedúry! Platilo to aj neskôr na území Československa, kde boli priekopníkmi golfovej hry práve kúpeľné mestá. Prvé nesmelé pokusy s golfom v Uhorsku začali síce na budapeštianskej dostihovej dráhe, ale prvá ozajstná hracia plocha bola vybudovaná v Tatranskej Lomnici. V roku 1906 tu počas otvárania novej kúpeľnej sezóny v klimatických kúpeľoch ponúkali možnosť zahrať si aj golf. V tejto lokalite sa v rokoch 1938 - 1968 hrával tradičný medzinárodný turnaj. V histórii československého golfu sa objavujú najmä Mariánske Lázně, Karlove Vary a v neposlednom rade Piešťany, kde v roku 1913 vznikol golfový klub a o rok neskôr bolo otvorené regulárne golfové ihrisko. V roku 1930 sa tu po prvýkrát konali aj medzinárodné majstrovstvá ČSR mužov a žien. Výpočet golfových medzníkov na Slovensku by nebol úplný bez uvedenia roku 1974, keď sa založením klubu Elán v Bratislave obnovil domáci golfový život. A všetko zavŕšil rok 2001, keď vznikla Profesionálna golfová únia Slovenska. To však už nie sme v histórii, ale v súčasnej realite.