V kontexte histórie Európskej únie, ktorej základy boli položené pred päťdesiatimi rokmi, zdôraznil, že univerzity boli v dejinách vždy nositeľmi slobody a vzdelanosti, faktora občianskej zrelosti. Z hľadiska rozvoja Európy a jej zamestnanosti považuje komisár za mimoriadne dôležité najmä celoživotné vzdelávanie, na ktoré dostane Slovensko v budúcom období 9,2 mil. eur. Zvýšenie vzdelanosti a dôraz na podporu vedy a výskumu je prvoradým faktorom rozvoja európskeho hospodárstva, ktoré by sa zo súčasnej "druhej ligy" malo prepracovať v porovnaní s USA na lepšie pozíciu.
Ján Figeľ kvitoval dvadsaťročnú históriu programu Erasmus. Počas tohto obdobia absolvovalo medzinárodné mobility 1,5 milióna študentov. Slovensko sa do programu zapája od roku 2000. Vlani odišlo študovať do krajín EÚ 1164 slovenských študentov a na naše univerzity ich zo zahraničia prišlo 554. Zdôraznil potrebu zvýšiť záujem študentov o technické smery, pretože takéto pracovné sily Európa potrebuje.
Komisár Ján Figeľ sa s uznaním vyjadril o aktivite Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorá sa ako jediná v SR zapojila do programu Erasmus Mundus, zameraného na podporu spolupráce a mobility v oblasti vysokoškolského vzdelávania medzi krajinami EÚ a tretími krajinami (viac o programe na www.fem.uniag.sk/cpeu).