Nitrianska kráľovská vínna cesta
je najväčšia a najdlhšia vínna cesta na Slovensku. Jej štyri vetvy spájajú nitriansku, južnoslovenskú a malokarpatskú vinohradnícku oblasť. Rozprestiera sa na území štyroch krajov: Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho a Banskobystrického.
Nitrianska kráľovská vínna cesta
je združenie propagujúce ekologickú formu cestovného ruchu - minimálne používanie dopravných prostriedkov a zážitky hostí, obohatené poznávaním histórie, tradícií, folklóru, hudby aj súčasného umenia. Učí rozoznávať kvalitu vína v spojení s vnímaním kultúrnych hodnôt. Je školou tolerantnosti a európskej súdržnosti. Podporuje sviatky vinobrania, sviatok sv. Urbana, zvyky spojené s vínnou kultúrou, tematicky smerované výtvarné umenie, film, hudbu a písané slovo, ako aj záchranu starej vinohradníckej architektúry a pivníc. Dáva príležitosť mladým umelcom, výtvarníkom, folkloristom, remeselníkom.
Nitrianska kráľovská vínna cesta
svojou činnosťou spája regióny, mestá, obce a lokality, v ktorých sa dorába najušľachtilejší nápoj, víno. V rámci medzinárodnej spolupráce nadviazala na tradície vinárov Európy. Spolupráca s maďarskými, českými, talianskymi a francúzskymi vinármi, ako aj Európskym vinárskym rytierskym stavom, tvoria obraz európskej integrity a spolupratričnosti. Ruka, ktorá drží čašu vína, nemôže v nej držať aj meč. V čaši vína je celý svet so svojimi tradíciami, víťazstvami, prehrami, so smútkom aj smiechom.
V týchto intenciách sa v predvianočnom čase konala na pôde SPU v Nitre a pod záštitou jej rektora, prof. Mikuláša Látečku a rytierov Európskeho vinárskeho rytierskeho stavu, medzinárodná konferencia zameraná na umenie ako súčasť tradičných vidieckych aktivít s dopadom na turistický ruch. Podujatie, spojené s vernisážou výstavy obrazov Vladimíra Plachého, ochutnávkou tradičných slovenských jedál a vín, ako aj odborným programom zameraným na cestovný ruch, podporil Vyšehradský fond.