"Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli," hovorí známa ľudová pranostika. Druhý február bol v minulosti považovaný za dôležitý deň pri predpovediach počasia a úrody. Podľa nich teplé počasie na Hromnice znamenalo dlhú zimu, slabú úrodu a chudobu a naopak, chladné signalizovalo skorý príchod jari. Hromnice boli tiež spojené so symbolikou svetla. V tento deň sa posväcovali sviečky - hromničky, ktorým ľudia pripisovali magické vlastnosti. Hromničku zapaľovali počas búrky - aby hrom neudrel do obydlia, kládli vedľa umierajúceho na uľahčenie skonu a nechávali horieť pri nebožtíkovi, aby chránila živých pred záhrobnými silami. Známe porekadlo hovorí tiež o predlžovaní denného svetla. Viete o koľko býva deň na Hromnice dlhší?
a/ o slepačí krokb/ o žabací skok
c/ o hodinu
Vaše odpovede čakáme do 5. februára na adrese This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .
V minulom čísle sme sa vás pýtali na autora známych rozprávok o Psíčkovi a Mačičke. Z troch možných odpovedí, však vypadlo meno Josefa Čapka, ktorý príbehy napísal. Za chybu sa ospravedlňujeme.