Utrpenie, strata blízkych, zničená krajina...to sú slová, ktoré sa spájajú s hrozným slovom vojna. Takéto myšlienky nás sprevádzali na ceste do vojnou skúšanej bývalej Juhoslávie. My sme však do tejto krajiny neprišli preto, aby sme upierali zvedavé pohľady na pozostatky vojny. Prišli sme na tridsiatu medzinárodnú študentskú vedeckú konferenciu, ktorá sa konala 21. novembra 2006 na pôde poľnohospodárskej fakulty Univerzity Novi Sad v Srbsku.
Ako prvé sa nám dostalo srdečného privítania od profesora Mihala Durovku, jedného zo Slovákov žijúcich vo Vojvodine a pracujúceho na tamojšej univerzite. Porozprával nám, ako sa tu žije vyše 60-tisícovej slovenskej menšine. Neobišiel ani trpkú skúsenosť vojny a svoje pocity z nej. Milo nás privítalo aj vedenie univerzity, ktoré nám svojou starostlivosťou spríjemňovalo pobyt v Novom Sade.
Víkend pred konferenciou sme venovali spoznávaniu krajiny, ľudí a, samozrejme, národných jedál. Sobota patrila návšteve hlavného mesta Srbska - Belehradu, jeho historického centra a pevnosti zvanej Kalimegdan. V nedeľu došlo aj na naplnenie celoživotného sna doc. Jána Kóňu z Katedry zeleninárstva, na návštevu Výskumného ústavu šľachtiteľstva v mestečku Čačak. Pondelok už patril vedeckým príspevkom účastníkov konferencie z domova a štátov východnej a strednej Európy, zo Slovenska, Ruska, Poľska, Bulharska a Rumunska. Samozrejme, v anglickom jazyku. Naša osemčlenná výprava, štyria pedagógovia a štyria doktorandi, sa prezentovala príspevkami doktorandov na tieto témy: Meranie kvapkovej erózie pôdy v poľných podmienkach, Modelové hodnotenie emisií N2O z poľnohospodárskych zdrojov, Prognóza peronospóry (Plasmopara viticola) na viniči Muškovou metódou a Matematické modelovanie pohybu pôdnej vody. Na záver podujatia sa vynorila myšlienka organizovať konferencie striedavo na pôdach jednotlivých zúčastnených univerzít, samozrejme, aj na našej.
Za možnosť reprezentovať našu univerzitu, vidieť Srbsko a jeho krásy, pocítiť tunajšiu atmosféru, spoznať ľudí, hrdých na svoj národ a kultúru, by sme radi vyslovili slovo "chvala", ktoré v preklade znamená ďakujem. Patrí všetkým tým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tejto akcie, ale aj pedagógom Katedry biometeorológie a hydrológie.