Už tretie tohtoročné stretnutie Klubu poľnohospodárskych odborníkov pri SPU sa uskutočnilo v pondelok 27. novembra. Témou bolo zameranie poľnohospodárskej politiky SR v rokoch 2007 - 2013. S prednáškou vystúpil minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, europoslanec Peter Baco a Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Minister potvrdil význam poľnohospodárstva v hospodárstve krajiny a uviedol, že vláda SR ho má aj medzi svojimi prioritami, spoločne so zdravotníctvom a školstvom. Toto tvrdenie doložil informáciou o dorovnaní priamych platieb na rok 2007 na maximálnu úroveň 70 % oproti krajinám bývalej EU-15.
Peter Baco vyjadril presvedčenie, že globálne pohyby vo svete sú veľkými výzvami a zároveň príležitosťami pre poľnohospodárstvo nielen v globálnom rozmere, ale aj v priestore EÚ. Agropotravinársky trh dosahuje vo svete najvyššiu a neopakovateľnú dynamiku rastu. Napr. V USA sú "potravinárske akcie" lepšie obchodované, ako akcie z oblasti hitech, energetiky či strojárstva. P. Baco taktiež zdôraznil, že z tohto dôvodu si nemožno dovoliť ani ďalšiu manipuláciu s faktami o údajnej strate hospodárskeho významu pôdohospodárstva. Potravinársky priemysel v EÚ má obrat 800 mld. eur (čo je 13,6 % na HDP oproti 11,3 % automobilového a 9,1 % chemického priemyslu). Je zároveň aj najväčším zamestnávateľom v EÚ. V USA údaje z agrokomplexu hovoria o podiele 13 % na HDP a 17 % na zamestnanosti. Taktiež tvrdenia o vysokom, 40 % podiele výdavkov rozpočtu EÚ na poľnohospodárstvo, označil Baco za účelové. Je to z toho dôvodu, že Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) je ako jediná financovaná spoločne. Členské štáty prispievajú do spoločného rozpočtu 1 % zo svojho HDP. To znamená, že len 0,40 % z HDP jednotlivých krajín Európskej únie ide na SPP. Europoslanec sa vyjadril aj k reforme SPP. Výsledok reformy by mal znamenať zníženie výrobných nákladov pod úroveň svetových cien, zvýšenie kvality produkcie a tvorbu dravého marketingu pre globálnu konkurenciu.
Referát Ivana Oravca bol krátky, ale výstižný. Pojal ho heslovito. Podiel na HDP 4,7 %, priemerná mzda v poľnohospodárstve niečo vyše 13 tisíc Sk, schodok zahraničného obchodu s agrokomoditami 6 mld., opotrebovanosť strojov 50 %, počet strojov a zariadení starších ako 8 rokov 85 %, absolútny deficit čistých živín. Predseda SPPK zakončil svoje vystúpenie želaním, že aj napriek týmto nepriaznivým podmienkam, zostanú absolventi SPU pracovať v tomto odvetví. Po referátoch bol priestor na diskusiu. Otázky položené ministrovi sa týkali hlavne priamych platieb. Podľa diskutujúcich je problém najmä v tom, že priame platby nie sú viazané na produkciu, ani na veľkú dobytčiu jednotku. Preto sa môže stať, že podporujeme podnikavcov, ktorí kupujú mulčovače a dostávajú priame platby za "nič". Tu minister prisľúbil nápravu a uplatnenie veľkej dobytčej jednotky pri priamych platbách.