Až vtedy, keď sa 25 členov folklórneho súboru Zobor 14. októbra naložilo do airbusu leteckej spoločnosti Austrian Airlines, lietajúcej aj na pravidelnej linke Viedeň-Šanghaj, sme si uvedomili, že sen, ktorý sme snívali viac ako rok, sa naplnil. Ako lepšie osláviť päťdesiat rokov trvania súboru, ako takýmto zájazdom!
Piaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu Baoshan-Shanghai sa stal aj naším festivalom. Náročný program, ktorý organizátori prepracovali do najmenších detailov, nás všetkých pohltil. Luxusné ubytovanie, vynikajúca a pestrá strava, očarujúci šestnásťmiliónový Šanghaj, ktorý sme mali možnosť vidieť aj z veže vo výške 352 metrov, prechádzka po malebných záhradách Jujuan, ako aj po starej obchodnej štvrti nikoho nenechali na pochybách, že sme naozaj veľmi ďaleko od domova, kde platia iné zvyky, iné tradície, ktoré je nutné akceptovať. Kúsok domova sme však precítili na milom a formálne neformálnom stretnutí s pracovníkmi generálneho konzulátu Slovenskej republiky, kde sme si okrem iného aj od srdca zaspievali. Zážitok bol hlboký a obojstranný.
Otvárací ceremoniál festivalu bol taký veľkolepý, že sme si, sediac v hľadisku s Danušou Moravčíkovou, predstavovali, ako to asi bude na olympiáde. Už dnes to podľa všetkého majú premyslené a zorganizované. Okrem nás sa na festivale zúčastnili súbory z Mexika, Kostariky, USA, Kanady, Brazílie, Talianska, Španielska, Nemecka, Škótska, Poľska, Ruska, Grécka, Číny, Južnej Kórei, Nového Zélandu a Indie.
Nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých účastníkov bolo pobudnutie v typickej viacgeneračnej čínskej rodine, ktorá sa postarala o pohostenie pozostávajúce z mnohých chodov, ktoré sme skoro všetci zvládli paličkami.
Výkony, ktoré na mnohých miestach prezentoval súbor Zobor, boli skutočne vynikajúce a hoci festival nevyhlasoval laureátov, organizátori, ako aj predstavitelia svetovej organizácie IOV nešetrili slovami pochvaly nad umeleckou úrovňou našich vystúpení.
Účasť na festivale bola aj finančne veľmi náročná. Prekonali sme ju vďaka schváleným grantom z Ministerstva kultúry SR, príspevku z fondu Pro Slovakia na zahraničnú reprezentáciu, z grantu nehmotného kultúrneho dedičstva, z 2% odvedených daní, ako aj "skladačkou" účastníkov. Na zájazd nemohli ísť všetci členovia súboru, čo mi je naozaj ľúto, lebo by si to zaslúžili za niekoľkoročnú prácu, za premiéru a za všetko, čo robia pre šírenie dobrého mena súboru, univerzity, mesta i Slovenska.
Prežili sme 10 dní nevídaného a neslýchaného. Nech všetkým, ktorí mali možnosť byť pri tom, zostanú v spomienkach a inšpirujú a povzbudzujú ich do ďalších rokov!