Bez pôdy by život na Zemi nebol možný. Je základom existencie ľudstva, zdrojom bohatstva krajiny a základným výrobným prostriedkom slúžiacim na zabezpečovanie dostatku potravín a surovín.
O poznatky a výsledky dosiahnuté v oblasti kvalitatívnych zmien pôdy, pedogenézy v prírodných podmienkach a antropicky ovplyvnených oblastiach sa podelili účastníci 11. pedologických dní, ktoré 20. a 21. septembra t.r. v Koutech nad Desnou usporiadala olomoucká Univerzita Palackého a Česká pedologická spoločnosťou v spolupráci s MZLU v Brne a Ústavom pre hospodársku úpravu lesov Brandýs nad Labem. S viacerými príspevkami v podobe prednášok a posterov sa predstavili aj zástupcovia z našej univerzity.
Na cestu za spoznávaním krás strednej Moravy a prehĺbením osobných kontaktov s vedeckými pracovníkmi z ČR sa vybrali aj pracovníci Katedry pedológie a geológie (doc. A. Zaujec, Ing. N. Szombathová, Ing. V. Šimanský, Ing. M. Mražíková), Katedry environmentalistiky a zoológie (Ing. L. Jedlovská) a Katedry agrochémie a výživy rastlín (doc. P. Kováčik), ktorí informovali o súčasnom stave pôdy v SR a poukázali na možné spôsoby zvyšovania kvality a obsahu pôdnej organickej hmoty.
Vedecká konferencia sa konala v nádhernom horskom prostredí chránenej krajinnej oblasti Jeseníky. Jej súčasťou bola odborná exkurzia, na ktorej organizátori prezentovali pôdne typy využívané poľnohospodársky i lesnícky. K nezabudnuteľným a jedinečným zážitkom patril pohľad z najväčšej vodnej prečerpávacej elektrárne v Európe Dlouhé Stráně. Toto jedinečné technické dielo postavili domáci pracovníci v rokoch 1978-1996, pričom využili domáce technológie. Prekvapilo ma, ako vhodne zapadlo do prírodného prostredia a že podľa informatívnych užívateľov sa všetky náklady zaplatili za šesť rokov. Zároveň dodáva špičkovú elektrickú energiu.
Tri dni, ktoré som strávila v ČR, boli nielen priestorom na diskusiu o odborných otázkach, ale aj na priateľské stretnutia. Na budúci rok sa stretneme v Rožnove pod Radhoštěm na prvej konferencii českej a slovenskej pedologickej spoločnosti. Pozývame všetkých, ktorí môžu prispieť k zveľaďovaniu našej Zeme.