Menová únia, hospodárske otázky týkajúce sa zavádzania jednotnej meny v jednotlivých krajinách Európskej únie. Aktuálna téma, o ktorú je záujem. Aj medzi študentmi z krajín strednej a východnej Európy. Na prvej letnej škole, ktorú pod názvom Ekonomika monetárnej únie v dňoch 21. augusta až 3. septembra organizovala Fakulta ekonomiky a manažmentu v spolupráci s národnou kanceláriou CEEPUS-u, sa ich zišlo sedemnásť.
Ako nás informoval riaditeľ medzinárodnej letnej školy, Ing. PETER SZOVICS, PhD., študenti sa v rámci troch predmetov (ekonomika monetárnej únie, medzinárodné financie, finančné trhy) zaoberali otázkami súvisiacimi s vytvorením menovej únie v Európe. Okrem domácich pedagógov prednášali odborníci z Česka a Maďarska (Ing. Lubor Lacina, PhD., Ing. Radek Schmied, PhD., z MZLU v Brne; Ing. Tivadar Zakar, PhD. z Vysokej školy Károlya Róberta v Gyöngyösi a Dr. Miklós Losoncz, PhD., z Univerzity Istvána Séchenyiho v Györi), ale pozvanie organizátorov prijal aj Mgr. Martin Šuster, PhD., z Národnej banky Slovenska, ktorý sa zaoberá zavedením eura na Slovensku.
Absolventi letnej školy po dvojtýždňovej intenzívnej práci dostali certifikát a kredity za absolvované predmety, ktoré sa im uznajú v rámci systému ECTS. "Okrem šírenia dobrého mena našej fakulty, univerzity či mesta je tento spôsob štúdia v zmysle Bolonskej deklarácie aj znakom vzájomnej dôvery medzi vysokými školami pri uznávaní kreditov," povedal Ing. Szovics. Sedemnásť účastníkov letnej školy zo Srbska, Chorvátska, Maďarska, Česka a Bulharska malo možnosť oboznámiť sa aj s históriou a krásami nášho regiónu. Programový manažér letnej školy Ing. Marián Tóth nám prezradil, že si prezreli pamätihodnosti Nitry, za turistikou sa vybrali na Zobor aj do Bojníc a v Oponiciach ochutnali tamojšie vína.