Rok 2006 je nielen jubilejným rokom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ale aj rokom osobných významných výročí ľudí, ktorí sa na jej budovaní významne podieľali. Patrí k nim prof. Ing. ALOJZ KÚBEK, PhD., ktorý sa v dobrom zdraví, tvorivej aktivite a neutíchajúcom optimizme dožíva 65. rokov.
Narodil sa 28. septembra 1941 vo Veľkých Levároch. Po maturite na SPTŠ v Trnave nastúpil na zootechnický odbor AF VŠP v Nitre, kde úspešne absolvoval v roku 1964. Po jednoročnej zootechnickej praxi na ŠM Veľké Leváre bol v roku 1965 prijatý na internú vedeckú ašpirantúru do Laboratória fyziológie a genetiky živočíchov ČSAV v Liběchově. Po obhajobe tam dva roky pôsobil ako vedecký pracovník. V roku 1971 nastúpil na Katedru genetiky a plemenárskej biológie ako odborný asistent, neskôr (1980) sa habilitoval za docenta všeobecnej zootechniky a v roku 1994 bol prezidentom SR menovaný za riadneho profesora. Okrem pedagogickej a vedeckej činnosti pôsobil aj v riadiacich štruktúrach AF a neskôr FAPZ vo funkcii prodekana (dve funkčné obdobia) a vedúceho katedry. Významné sú jeho aktivity ako člena vedeckých rád, predsedu, podpredsedu a člena komisií pre obhajoby doktorandských dizertačných prác doma a v zahraničí. Je členom SAPV a predsedom sekcie genetiky, šľachtenia a chovu tejto inštitúcie.
Vo vede a výskume má prof. Kúbek bohatú a cielene orientovanú činnosť v oblasti imunogenetiky, všeobecnej a molekulárnej genetiky a v ostatnom období genomiky (135 publikácií rôzneho charakteru). S jeho menom je okrem iného spojený objav a presné prvé popísanie genetického polymorfizmu ceruloplazmínu HD a GPI pri ošípaných. Je viac teraz už známych genetických markérov, úžitkových či produkčných vlastností hospodárskych zvierat, ktoré sú spojené s menom nášho jubilanta. Nie je len akademickým vedcom, teoretikom a učiteľom. Svoje povolanie trvale spája so šľachtiteľskou a zootechnickou praxou. Orientuje sa na slovenský strakatý a slovenský pinzgauský dobytok. Pri obidvoch našich plemenách svoje poznatky a skúsenosti uplatňuje ako člen správnej rady a predseda šľachtiteľskej rady. Je tiež členom svetovej a európskej spoločnosti chovateľov simentálskeho dobytka. Z hľadiska medzinárodnej akceptácie vedeckej a tvorivej osobnosti prof. Kúbeka treba uviesť jeho dlhoročné členstvo v ISAG (International Society of Animal Genetics). Za jeho činnosť a aktivity bol ocenený viacerými medailami a uznaniami domácich i zahraničných inštitúcií a riadiacich orgánov. Jeho jazyková pripravenosť podložená odbornosťou a zmyslom pre diplomaciu bola príčinou i následkom jeho akceptácie v zahraničí. Vykonal nemenovaný počet študijných ciest a stáží, ale aj verejnoprospešných misií (Nikaragua) ako vedec, pedagóg či akademický funkcionár. Ich výsledkom bola nielen jeho osobná účasť, ale odovzdanie poznatkov a štafety budúcej participácie iným. V tom je okrem iných dobrých vlastností aj altruizmus osobnosti prof. Ing. Alojza Kúbeka, PhD. Jeho trvalý a stály optimizmus a racionálny pohľad na bežný denný život je nielen závideniahodný, ale aj inšpirujúci. Vymenovanie všetkých činností a aktivít si vyžaduje širší rozsah písanej formy laudácia. Verím, že pri ďalšom, už celkom okrúhlom jubileu bude možný ešte širší záber.
Nuž teda, pán profesor, kolega, priateľ Alojz, do ďalších dní a rokov všetko najlepšie, zdravie, porozumenie a trvalý optimizmus!