Dosahovanie potravinovej bezpečnosti v čase krízy bola téma tohtoročného Svetového dňa potravín, ktorý je vyhlásený OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) na 16. október. Jeho cieľom je upozorniť spoločnosť na problém odstraňovania chudoby, hladu a podvýživy.
Na podujatí v nitrianskom Agroinštitúte, ktoré už tradične organizuje MP SR, Výbor pre spoluprácu SR s FAO spolu s Agroinštitútom, sa stretli zástupcovia vládnych a mimovládnych organizácií, výskumných ústavov a vedeckých inštitúcií.
Situácia v svetovej potravinovej bezpečnosti je v súčasnosti kritická. Viac ako miliarda ľudí vo svete je podvýživených, pričom väčšina z nich žije vo vidieckych oblastiach a ich hlavným zdrojom obživy je poľnohospodárstvo. Obavy z nedostatku potravín začínajú trápiť aj vyspelé štáty. Očakáva sa, že svetový dopyt po potravinách sa do roku 2050 zdvojnásobí, takže svetová produkcia sa bude musieť zvýšiť.
Potravinovú krízu ovplyvňujú viaceré faktory, najmä pokles svetového hospodárstva, výkyvy cien potravín a palív a následne finančná kríza. Najväčší vplyv má na domácnosti s nízkymi príjmami, a to nielen v rozvojom svete, ale aj v EÚ. Hlavnou príčinou neistoty je závislosť na dovoze potravín. "Na riešenie potravinovej bezpečnosti sú potrebné strednodobejšie a dlhodobejšie reakcie. To si bude vyžadovať opätovne sa zamerať na rozvoj poľnohospodárstva, technológií, inovácií, poľnohospodársky výskum, pričom treba stimulovať poľnohospodársku výrobu v regiónoch, ktoré sú schopné produkovať potraviny," uviedol Ing. Vladimír Chovan, minister pôdohospodárstva SR.
Zástupca regionálneho úradu FAO pre Európu a Strednú Áziu, Ing. Michal Demeš, podotkol, že okrem efektívnejšieho prerozdelenia finančných prostriedkov bude nevyhnutná reforma systému riadenia svetovej potravinovej bezpečnosti, účinná spolupráca vlád a rozvojových agentúr a najmä, zvýšenie podielu z rozpočtu národných vlád na poľnohospodárstvo a investície do súkromného sektora. "Tiež je dôležité, aby v čase krízy nedochádzalo k redukcii podpôr farmárom," dodal M. Demeš.
Podujatie vyvrcholilo vyhlásením výsledkov súťaže Biofarma roka 2009, ocenením stredných škôl potravinárskych odborov zúčastnených na výstave Učíme sa pripravovať bezpečné a kvalitné potraviny, ako aj ocenením významných osobností Slovenska z oblasti pôdohospodárstva a potravinárstva medailou FAO.