Zahraniční lektori na FEM
Stalo sa už tradíciou, že Fakulta ekonomiky a manažmentu každoročne na svojej pôde víta zahraničných lektorov, ktorí zabezpečujú výberové prednášky, resp. zabezpečujú celú výučbu vybraného odborného predmetu v cudzom, najčastejšie v anglickom jazyku.
V júni 2005 sa dekan FEM, prof. Peter Bielik, rozlúčil s hosťujúcim profesorom Fredom Ruppelom z Eastern Kentucky University v USA, ktorý počas celého uplynulého akademického roka vyučoval mikroekonómiu a voliteľný predmet A Policy Approach to Solving Economic Problems. Jeho manželka Carol spolupracovala s Katedrou odborného jazykového vzdelávania pri výučbe anglického jazyka. Prof. Fred Ruppel, ktorý získal na lektorský pobyt na SPU grant z Fulbrightovej nadácie, prišiel na Slovensko aj so synom Erikom a dcérou Rachel, ktorí tu navštevovali Gymnázium na Golianovej ulici v Nitre. Prof. Ruppel sa prejavil nielen ako dobrý pedagóg, ale aj dobrý kolega a študenti veľmi pozitívne hodnotili jeho priateľský prístup. Rodina odchádzala zo Slovenska s tými najlepšími dojmami. Prof. Ruppel bude s Katedrou ekonomiky spolupracovať aj naďalej a v spolupráci s doc. Ing. Ivetou Zentkovou, CSc., pripravuje slovensko-anglickú učebnicu pod názvom Economic Issues for the Slovak Republic: An Introduction to Microeconomics.
V akademickom roku 2005/2006 bude FEM hostiť dvoch zahraničných lektorov. Prof. Raya Johnsa, externého spolupracovníka Univerzity Georgea Washingtona, Washington, DC v USA. Ray Johns pôsobil u nás ako Fulbright profesor už v akademickom roku 1992/93. V nasledujúcich rokoch ako konzultant, špecializujúci sa na poľnohospodársku ekonomiku, navštívil Maďarsko, Poľsko a Ukrajinu. Na pobyt na našej fakulte má veľmi pekné spomienky, má tu veľa priateľov, čo boli tiež dôvody, prečo sa sem rozhodol vrátiť. V zimnom semestri bude vyučovať predmet International Business, ktorý je prednostne určený pre študentov študijnej špecializácie medzinárodný obchod. Prof. Johns zabezpečil svoj predmet aj najnovšou odbornou literatúrou vo forme učebnice Windows on the World Economy, vydanej v roku 2005.
V letnom semestri absolvuje mesačný prednáškový pobyt na FEM prof. Tauno Kekale z University Vaasa z Fínska. Prijal pozvanie vedenia fakulty, aby na Slovensku absolvoval dlhodobejší pobyt a zabezpečil výučbu predmetu manažment kvality v anglickom jazyku. Veríme, že obaja zahraniční lektori prispejú k skvalitneniu vzdelávacieho procesu na FEM, ako aj k rozvoju ďalších foriem spolupráce so vzdelávacími inštitúciami, ktoré zastupujú.
Doc. Dr. Ing. ELENA HORSKÁ,
prodekanka FEM
FEŠRR je koordinátorom virtuálneho štúdia
Poslaním Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja je sprostredkovávať vzdelávanie nielen na princípe klasickej fakulty, ktorej aktivity sú založené na študijných programoch odborov, ale aj vzdelávanie virtuálnou formou.
Myšlienkou virtuálneho štúdia je vytvárať podmienky a formy univerzitného vzdelávania, v ktorých sa uplatní predovšetkým sloboda myslenia, samostatnosť, zodpovednosť, humanizmus, tvorivosť, rôznorodosť metód výskumu, apolitickosť, objektívnosť a vedeckosť. Virtuálne štúdium vytvára podmienky pre medzinárodnú spoluprácu pedagógov, študentov a vedeckých pracovníkov v oblasti vzdelávania a výskumu a podporuje vzdelávanie podľa princípov ECTS.
Fakulta v novembri minulého roka zorganizovala medzinárodný workshop k virtuálnemu štúdiu na spolupracujúcich univerzitách. Cieľom bolo rozvinúť túto myšlienku, ktorá vznikla už pred štyrmi rokmi z iniciatívy prof. Húsku a prof. Dema.
Idea virtuálnej formy štúdia sa po roku intenzívnej práce stala realitou, nakoľko sa partnerské univerzity dohodli na vytvorení konzorcia spolupracujúcich univerzít, ktoré budú vysielať svojich študentov na spolupracujúce univerzity v rámci virtuálneho štúdia. Zakladajúcimi univerzitami konzorcia sú univerzity štátov V4: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (koordinátor projektu), Česká zemědělská univerzita v Prahe, Univerzita sv. Štefana v Gödöllő a Poľnohospodárska univerzita vo Varšave.
Dohody o založení konzorcia podpísali v septembri tohto roku rektori zakladajúcich univerzít. Konzorcium je otvorené pre členstvo aj ďalším univerzitám, záujem prejavila univerzita vo Wageningene, BOKU vo Viedni, Foggia University z Talianska, ako aj ďalšie univerzity z Česka, Poľska, Ruskej federácie, Bieloruska, Litvy a Lotyšska. Zástupcovia univerzít sa dohodli na postupných krokoch smerujúcich k budovaniu Centier excelentného vzdelávania a výskumu (CEVV), ktoré sú vytvorené na jednotlivých fakultách spolupracujúcich univerzít a budú garantom štúdia zahraničného študenta, doktoranda na príslušnej univerzite, resp. jej fakulte. Zástupcovia univerzít sa taktiež dohodli na poskytnutí podkladov pre študijné programy, resp. predmety, ktoré budú vyučované v národnom, ako aj v anglickom jazyku a budú zverejnené v medzinárodnom katalógu študijných programov. Budú realizované aj v internej a dištančnej forme a ponúknuté študentom na partnerských univerzitách.