NA SLOVÍČKO S HOSŤUJÚCIM PEDAGÓGOM
Ako sa voláš? Aké je dnes počasie? Spýtal sa ma "skoro" perfektnou slovenčinou sympatický mladý hosťujúci Fulbright profesor William De Soto so "Slovenčinou do vrecka" v ruke, keď som ho požiadala o rozhovor do Poľnohospodára. Vidno, že svoje prvé pedagogické poslanie vo svete berie vážne a chce nám čo najlepšie rozumieť. Od polovice septembra sa na tri mesiace zapojil do výučbového procesu na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja, pričom jeho doménou je verejná správa.
"Som profesorom na Fakulte politických vied Texaskej štátnej univerzity v San Marcose. Presťahoval som sa tam po ukončení doktorandského štúdia na univerzite vo Wisconsine. Mojou témou je verejná správa. Osem rokov som zastával jednu z hlavných pozícii v komisii, ktorá sa zaoberala rozvojom mesta. Dalo mi to veľa z hľadiska mojej výskumnej práce aj pedagogickej činnosti", hovorí William.
V súčasnosti pracuje na výskumnej úlohe o miestnych konfliktoch v oblasti regionálneho rozvoja, o problémoch, ktoré vznikajú a možnostiach ich zvládnutia. V kocke povedané, právnym záležitostiam týkajúcim sa verejnej správy a regionálneho rozvoja. To sú tiež témy, ktoré chce vo svojich prednáškach objasňovať našim študentom.
Ako ho vnímajú, zaujímalo ma. "Veľmi sústredene ma počúvajú a zaujímajú sa o problematiku. Viem sa vžiť do ich pozície, veď na vlastnej koži som zažil, aké to je, počúvať prednášky v nemčine, ktorú dokonale neovládam. Snažím sa s nimi čo najviac komunikovať a keďže predtým som učil iba po anglicky, je to pre mňa obrovská výzva. Usilujem sa im podať látku tak, aby mi rozumeli. Mám však taký pocit, akoby boli na prednáškach ostýchaví a nemali odvahu komunikovať v cudzom jazyku. Verím, že to časom povolí a jazyková bariéra nebude pre nich ani pre mňa bariérou," vysvetľuje.
I keď je Wiliam na Slovensku ešte len krátko, veľmi sa mu tu páči a chce spoznať z našej krajiny čo najviac. Fascinujú ho najmä naše hrady a zámky, pretože ho baví história. Vidno, že sa na Slovensko tešil a už doma si naštudoval propagačné materiály, pretože názvy Spiš, Orava či Bardejov vyslovuje ako starý známy. "Ohromne sa mi páči priateľská povaha Slovákov, ktorí mi veľmi pomáhajú, či už vo vlaku, v meste, v obchode či na uliciach... Voľný čas trávim prechádzkami po meste, spoznávam ľudí, stretávam nových priateľov. Veľmi mi pomáhajú kolegovia na Katedre práva, cítim sa tým veľmi poctený. Slovensko sa mi zdá ako veľmi sľubná krajina. Teraz, keď som tu, dokážem sa vcítiť do situácie tunajších obyvateľov a držím vám palce, aby ste boli úspešní! Cítim sa tu ako vo svojom druhom domove," hovorí mladý pedagóg a z jeho hlasu aj gest je jasné, že to myslí vážne.
Prajeme mu veľa príjemných zážitkov spoza katedry, ako aj z potuliek po našej krajine!