Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci, Američania Roy Glaubner a John Hall a Nemec Theodor Hänsch za aplikovanie kvantovej fyziky v optike.
Austrálčania Barry Marshall a Robin Warren sa stali držiteľmi tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu. Obaja vedci sa venujú výskumu baktérií a ich vplyvu na žalúdočné choroby.
Laureátmi Nobelovej ceny za chémiu sa stali Američania Robert Grubbs a Richard Schrock a Francúz Yves Chauvin. Podľa oznámenia Švédskej kráľovskej akadémie vied za objav v oblasti organickej chémie, konkrétne za vývoj metódy metatézy, ktorá umožňuje vytváranie nových molekúl pre farmaceutické využitie a ekologicky šetrnú výrobu chemikálií a plastov.
Za teóriu hier, použitej na objasnenie cenových vojen a konkurenčných bojov, si cenu za ekonómiu odniesla dvojica Robert J. Aumann z Izraela a Thomas C. Shelling z USA.
Egyptský právnik Muhammad Baradej a organizácia, ktorú vedie - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu,zohrali nezanedbateľnú úlohu v najvážnejších krízach za posledné roky, v Iraku, Iráne a Severnej Kórei. Švédski akademici mu za to udelili Nobelovu cenu za mier.
Nobelovu cenu za literatúru dostal Brit Harold Pinter, dramatik, básnik, režisér a herec. V jeho tvorbe má významné miesto aj politická angažovanosť a verejné vyjadrovanie sa k politike.