Z NÁVŠTEVY VO VOLKSHOCHSCHULE V BRAUNSCHWEIGU
Tradícia tzv. ľudových univerzít (Volkshochschule, VHS) siaha v Nemecku do obdobia po skončení 1. svetovej vojny a nadväzuje na činnosť prvých takýchto škôl, ktoré vznikli v Dánsku už v 40. rokoch 19. storočia.
Ich cieľom bolo umožniť vzdelanie širokým masám obyvateľstva, teda aj takým, ktoré prístup k vzdelaniu z rôznych dôvodov, najčastejšie sociálnych, dovtedy nemali.
Koncom roka 1918 tak bola v Jene založená prvá VHS, v roku 1920 existovalo v Nemecku okolo 90 takýchto vzdelávacích inštitúcií a dnes sa ich počet vyšplhal už na 2435.
Spektrum kurzov, ktoré organizujú, je bohaté a pestré. Niekoľkotýždňové, jedno-, resp. viacdňové alebo víkendové semináre rétoriky, jogy, sebaobrany, zdravej výživy, histórie, hudby, literatúry, práce s počítačom či kurzy v rámci jazykového vzdelávania.
Európske integračné procesy a globalizácia zmenili aj poslanie a činnosť dnešných VHS. Ako vzdelávacie inštitúcie pôsobiace v oblasti ďalšieho a celoživotného vzdelávania ponúkajú programy, ktoré sú koncipované tak, aby zodpovedali reálnym potrebám rôznych cieľových skupín. Ide predovšetkým o pracovne činné osoby, nezamestnaných, ženy a mužov v domácnosti, dôchodcov, ale aj prisťahovalcov či mladistvých.
Jedným z pozitívnych príkladov progresívneho rozvoja VHS v Nemecku je VHS Braunschweig GmbH v spolkovej krajine Dolné Sasko. Ako vyplýva zo slov jej riaditeľa Petra Lorenzena, jej poslaním je poskytnúť záujemcom také moderné vzdelávacie koncepty, ktoré by účinne spojili obsahy školského a univerzitného vzdelávania s reálnymi potrebami pracovného trhu. Predpokladom pre to je zabezpečenie užšej spolupráce vzdelávacích inštitúcií s podnikmi a firmami z praxe. Reflektovanie tejto požiadavky je dôležité aj z dôvodu pomerne vysokej nezamestnanosti v Nemecku, ktorá bola v júli 2005 9,3 %. Druhým dôležitým atribútom filozofie VHS Braunschweig je sprístupniť celoživotné a ďalšie vzdelávanie záujemcom nielen lokálne či národne, ale aj nadnárodne. Vyplýva to z celkovej tendencie voľného pohybu na európskom pracovnom trhu, mimoriadne aktuálneho hlavne po rozšírení EÚ. Jedným z prioritných cieľov je preto nadviazať spoluprácu s univerzitami a vzdelávacími inštitúciami v strednej a východnej Európe. Prostredníctvom spoločných vzdelávacích programov by tak potenciálnym záujemcom mala byť uľahčená ich integrácia do pracovného procesu v inej krajine a flexibilnejší pohyb na európskom pracovnom trhu.
Otázkami profesionálneho poradenstva sa zaoberá jedno zo šiestich integrálnych súčastí VHS, oddelenie s názvom Práca a povolanie, s.r.o., ktorého úlohou je podporovať v rámci kvalifikovaného a individuálneho poradenstva konkurencieschopnosť podnikov a firiem, zlepšiť šance uchádzačov uplatniť sa na pracovnom trhu a vytvárať podľa potreby nové pracovné a učebné miesta. Môže sa pochváliť prvými dobrými výsledkami. Asi 250 nezamestnaných rôzneho veku dnes participuje na desiatich rôznych programoch zameraných na integráciu do pracovného procesu. Po úspešnom absolvovaní špeciálneho kvalifikačného kurzu sa podarilo len za august 2005 sprostredkovať 36 mladým ľuďom učebné a 11 ďalším osobám pracovné miesta.
Zintenzívnenie medzinárodnej spolupráce je cieľom vhs international, ďalšieho z oddelení VHS. Ťažiskom ponuky je sprostredkovanie jazykových vedomostí a interkultúrnych kompetencií. Účastníci kurzov nie sú len záujemcovia z regiónu Braunschweig, ale aj cudzinci z celého sveta, ktorí sa chcú pripraviť na štúdium v Nemecku, alebo využiť nemčinu pracovne doma či v zahraničí. Kurzy sa tešia veľkej popularite, predovšetkým pre ich priateľskú atmosféru a pestrú ponuku spoločných aktivít.
V závere našej návštevy vyslovil Peter Lorenzen ešte raz prianie nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu so vzdelávacími inštitúciami a podnikmi z praxe krajín strednej a východnej Európy. Prejavil záujem aj o Nitru ako centrum poľnohospodárstva na Slovensku a vyzdvihol atraktívnosť tohto históriou starého a duchom mladého mesta ako centra univerzitného vzdelania a vedy. Ďalšie informácie: www.vhs.de, www.vhsinternational.de