Vedecká rada Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja v návrhu na udelenie čestného doktorátu prof. Sándorovi Magdovi vyzdvihla skutočnosť, že ide o osobnosť, ktorá sa významnou mierou pričinila o rozvoj agrárnej ekonomiky, o integráciu vedy a výchovu generácií poľnohospodárskych odborníkov, ako aj o dlhoročnú spoluprácu medzi našou univerzitou a univerzitou v Gödöllö, resp. v Gyöngyösi.
Sándor Magda sa narodil 13. marca 1946 v obci Ludas, v župe Heves. V roku 1976 absolvoval Poľnohospodársku fakultu na univerzite v Debrecíne. Jeho prvé kroky viedli do výroby, pôsobil ako agronóm v PD Bocovád. Táto práca ho priviedla k poľnohospodárskej a podnikovej ekonomike, podnietila jeho záujem o ekonomickú a manažérsku teóriu. V roku 1978 bol prijatý za odborného asistenta na Poľnohospodársku univerzitu v Gödöllő, v roku 1984 ukončil vedeckú prípravu a pokračoval v práci na Poľnohospodárskej fakulte v Gyöngyösi. Do tohto obdobia jeho života patria i prvé kontakty s vtedajšou Prevádzkovo-ekonomickou fakultou VŠP v Nitre. Dr. Magda obhájil habilitačný spis tematicky zameraný na oblasť agrárnej ekonomiky v roku 1985. od roku 1987 bol vedúcim Katedry ekonomiky a organizácie a od roku 1994 dekanom fakulty v Gyöngyösi.
Dominantou vedeckej práce prof. Sándora Magdu sú problémy vedeckej organizácie práce a riadenia, ku ktorým neskôr pribudli aj problémy malého a stredného podnikania v poľnohospodársko-potravinárskom komplexe. Po roku 1997 sa venoval problematike regionálneho rozvoja a cezhraničnej spolupráce. V období pred vstupom stredoeurópskych krajín do EÚ sa aktívne zapájal do riešenia otázok maďarskej, resp. spoločnej agrárnej politiky únie. Prof. S. Magda má bohatú bibliografiu, je autorom a spoluautorom celoštátnych učebníc a učebných textov, desiatok príspevkov v domácich aj zahraničných zborníkoch a periodikách, autorom a spoluautorom záverečných a priebežných výskumných správ.
V roku 1993 sa stal doktorom Maďarskej akadémie vied a v roku 1994 univerzitným profesorom. Je členom mnohých vedeckých rád doma i v zahraničí. Je to popredná osobnosť s vlastnou vedeckou školou, známa však odbornej verejnosti aj z rozsiahlej expertíznej, poradenskej a prednáškovej činnosti. V ústavodarných orgánoch štátnej moci, v poradných komisiách a radách ministerstva školstva, akadémie vied MR je vnímaný ako odborník s aktívnym a tvorivým prístupom ku koncepčnej práci, smerovanej na podporu ekonomického a sociálneho rozvoja spoločnosti. Aktívne presadzuje záujmy roľníkov ako poslanec maďarského parlamentu a predseda jeho poľnohospodárskeho výboru.
Životné dielo prof. Sándora Magdu zahŕňa aj úctyhodnú pedagogickú prácu. Je vedúcim desiatok diplomantov, školiteľom doktorandov, oponentom, členom akreditačnej komisie, ale aj komisií habilitačných, inauguračných a doktorských. Jeho dlhoročné snahy a túžby sa naplnili v roku 2003, keď vznikla Vysoká škola Karola Róberta v Gyöngyösi, na čom mal nemalú zásluhu. Ako jej rektor inicioval vstup školy do kreovaného univerzitného konzorcia na podporu virtuálnych foriem štúdia v európskom vzdelávacom prostredí.
Prof. Dr. Sándor Magda, DrSc., je nositeľom početných rezortných, univerzitných a iných spoločenských ocenení doma i v zahraničí.
Veľa som čítal o Picassovi. Jeho najbližší priatelia zaznamenali, že v hodine smrti si zavolal k sebe najmilších žiakov a hovoril s nimi. "Povedzte, majstre, čo by ste sa chceli ešte v živote naučiť?", spýtali sa ho. "Chcel by som sa dozvedieť, čo je to farba", odpovedal umelec. Myslím, že sa musíme neustále snažiť prehlbovať svoje znalosti, iba tak sa môžeme posúvať vpred. Platí to tak pre učiteľa, ako aj žiaka, "farbu" treba hľadať do konca života. Preložené do dnešnej reči - celoživotné vzdelávanie." (Sándor Magda)