Na 26. ročníku medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý sa uskutočnil v Nitre od 28. 9. do 2. 10., predstavili filmári z 21 krajín 92 filmov a videoprogramov. "Rekordný počet snímok zo Slovenska - 16, potvrdzuje, že napredujeme," povedala Ing. Janka Beresecká, prezidentka Agrofilmu.
Prihlásené filmy posudzovala výberová komisia, ktorá do súťažnej časti prehliadky zaradila 50 a do informatívneho premietania 42 filmov a videozáznamov. Rozhodujúcim kritériom pri výbere bola odborná a žánrová zaraditeľnosť filmu, ako aj jeho dĺžka - mala by byť maximálne 45 minút. Najlepší film prehliadky - slovenský dokument Zvovuzrodenie lesa - ocenila medzinárodná porota Cenou vlády SR Magna mater, predstavujúcou symbolickú sošku plodnosti. Podľa názoru režisérky Jany Sadloňovej film upútal porotu vďaka netradičnému pohľadu na problematiku lykožrútov v lesoch. "Lykožrút je vnímaný ako kalamita, katastrofa. My sa však pozeráme z iného uhla, vidíme v tom znovuzrodenie lesa," uviedla Sadloňová.
Medzi oceneniami boli aj ceny akademických inštitúcií. V kategórii odborné a inštrukčné filmy si Cenu Mendelovej univerzity v Brne odniesla česká snímka režiséra Jiřího Minářa Starostlivosť o rybárske revíry, Cenu Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe získal slovenský videoprogram od režiséra Ľubora Patscha Pôda v ohrození a Cenu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre nemecký film režiséra Mathiasa Wegmanna Vysielanie s myškou: Ako môžu prasiatka vytvárať elektrický prúd?
Nitriansky Agrofilm je ojedinelou prehliadkou svojho druhu v Európe. Na jeho doterajších ročníkoch sa prezentovalo vyše 60 krajín a päť medzinárodných organizácií vrátane FAO, s približne 3027 snímkami.
Tradičnou sprievodnou akciou je medzinárodné sympózium, ktoré sa tento rok konalo 30. septembra na tému Možnosti využitia multifunkčnej produkcie slovenského pôdohospodárstva. Festival plní významnú funkciu v šírení najnovších vedecko-technických poznatkov i v prehlbovaní prípravy odborníkov. Po jeho skončení putuje víťazná kolekcia filmov a videozáznamov po mestách Slovenska.
Pofestivalové premietania pod názvom Agrofilm pre prax si každoročne pozrie asi 10-tisíc študentov stredných a vysokých škôl, pedagógov, vedeckých a výskumných pracovníkov, podnikateľov, manažérov, pracovníkov z praxe a ďalších záujemcov.
Festivalové filmy zo všetkých ročníkov zostávajú majetkom organizátorov, čím sa na Slovensku vytvorila jedinečná medzinárodná filmotéka s odbornými snímkami z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, lesníctva, vodného hospodárstva, ekológie, problematiky vidieka a života jeho obyvateľov.