V dňoch 13. - 17. septembra sa konala už 8. medzinárodná vedecká konferencia Humusové kyseliny v ekosystémoch.
Zorganizovala ju Katedra pedológie a geológie FAPZ SPU v spolupráci s Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave a Societas Pedologica Slovaca spolu s partnerskými pracoviskami - Katedrou pôdoznalectva Biologickej fakulty Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni, Katedrou chémie životného prostredia, Agronomickej fakulty Technickej a prírodovedeckej univerzity v Bydgoszczi v Poľsku. Garantmi konferencie, ktorá sa konala v relaxačno - rekondičnom stredisku Relax Inn v Šoporni boli doc. Ing. Anton Zaujec, CSc., prof. RNDr. Pavol Bielek, DrSc., prof. dr. hab. Slawomir S. Gonet a prof. dr. hab. Božena Dębska. Konferenciu, na ktorej sa aktívne zúčastnilo 47 vedeckých pracovníkov, pôsobiacich na univerzitách i vedeckovýskumných pracoviskách v Českej republike, Maďarsku, Bielorusku, Ruskej federácii, Poľsku, Srbsku a Slovensku, otvoril prof. Ing. Ján Tomáš, CSc., prorektor SPU pre rozvoj univerzity.
Prezentovaných bolo 18 prednášok a 32 posterov s množstvom nových poznatkov z oblasti humusových látok v ekosystémoch. Veľkým prínosom podujatia bola možnosť prezentácie mladých domácich i zahraničných vedeckých pracovníkov a doktorandov. Účastníci sa mohli oboznámiť s históriou Komárňanskej pevnosti, s vodným dielom Gabčíkovo, so Slovenským poľnohospodárskym múzeom v Nitre a s pamätihodnosťami mesta.
Na záver konferencie boli pozvaní na deviatu medzinárodnú vedeckú konferenciu Humusové kyseliny v ekosystémoch, ktorá sa bude konať v roku 2011 v Toruni v Poľsku. Z môjho pohľadu "nováčika" v tejto oblasti môžem konštatovať, že konferencia bola nielen zaujímavá, ale i úspešná, nakoľko viacerí účastníci po návrate domov poslali na katedru poďakovanie. Pre mňa bola veľkým prínosom - mala som možnosť spoznať nových ľudí, ktorí v tomto odbore pracujú, nadviazať kontakty pre spoluprácu, dozvedieť sa nové poznatky a informácie o výsledkoch vedeckých prác, zaoberajúcich sa súvislosťou zastúpenia jednotlivých foriem organickej hmoty v pôde s rôznymi spôsobmi hnojenia, zastúpením druhov pestovaných plodín, zložením lesných a lúčnych fytocenóz, klimatickými a hydrologickými podmienkami, a tiež metodikami a prístrojovým vybavením pre analýzy pôdnej organickej hmoty.
Ing. LUCIA MOŠKOVÁ,
doktorandka na Katedre pedológie a geológie
Účastníci konferencie Humusové kyseliny v ekosystémoch