Výzva klimatických zmien a bioenergetika boli témami tohtoročného Svetového dňa potravín. Ako uviedlo FAO, pripomenulo si ho 150 krajín sveta. Podujatie sa na Slovensku už tradične konalo v nitrianskom Agroinštitúte.
Situácia v svetovej potravinovej bezpečnosti je kritická a vyše 920 miliónov ľudí na Zemi trpí hladom. Väčšina z nich žije na vidieku, kde poľnohospodárstvo predstavuje hlavný zdroj príjmov. "Podľa štatistiky FAO pred rokom hladovalo 852 miliónov ľudí, kým v súčasnosti je to o 75 miliónov viac. Odhady Svetovej banky, ktorá berie do úvahy aj faktor chudoby, hovoria dokonca až o sto miliónoch," povedala Mária Kadlečíková, riaditeľka regionálneho úradu FAO v Budapešti. Hlavnú príčinu vidí v náraste cien potravín, využívaní poľnohospodárskych plodín na výrobu biopalív, ako aj znížení investícií do poľnohospodárstva a v klimatických zmenách, ktoré majú negatívny dopad na úrody.
Potravinová bezpečnosť na Slovensku nie je ohrozená, avšak aj u nás sú ľudia, ktorí trpia podvýživou. Sú to najmä rómske rodiny, ktoré, ako sa vyjadrila M. Kadlečíková, síce nehladujú, ale nemajú dostatočne kvalitnú výživu.