Významným hosťom tohtoročných Medzinárodných vedeckých dní, usporiadaných Fakultou ekonomiky a manažmentu v dňoch 28.- 30. mája, bola MÁRIA KADLEČÍKOVÁ, zástupkyňa generálneho riaditeľa FAO pre Európu a Strednú Áziu. Hlavnou témou jej vystúpenia boli aktuálne problémy súvisiace so svetovou potravinovou krízou.
Ceny základných potravín, ako je pšenica, kukurica a ryža, sa v posledných mesiacoch dramaticky zvýšili. Niektoré z nich sa v reálnych hodnotách dostali až na najvyššiu úroveň za posledných 30 rokov. Napríklad cena ryže, základnej potraviny v mnohých rozvojových štátoch, za posledné štyri mesiace vzrástla o viac ako 70 %.
Podľa M. Kadlečíkovej nejde o žiadne špekulácie, ale základný problém zásobovania, dopytu a bezpečnosti. "Z pohľadu najbližších 15 až 20 rokov sa dá očakávať, že ceny za agrárne komodity budú naďalej vysoké. No zrejme už nedosiahnu úrovne z rokov 2007 a 2008, skôr sa mierne znížia. Rozhodne však neklesnú na úroveň spred roka 2007."
K prudkému nárastu cien agrárnych komodít prispel zvýšený záujem o biopalivá, ich najväčšími výrobcami sú Brazília, USA a Európska únia, ale aj nedostatočná produkcia potravín v rozvojových krajinách a zmena spotrebiteľských návykov v najľudnatejších štátoch sveta - v Číne a Indii. V týchto krajinách výrazne stúpla konzumácia mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov. "Požiadavka na biopalivá je opodstatnená, ale nesmie dôjsť k situácii, že v chudobných štátoch sa bude zvyšovať hlad a v bohatých krajinách milióny ton obilnín určených na nasýtenie ľudí skončia ako palivo pre vozidlá. Potravinová kríza nie je prírodná katastrofa, je spôsobená ľuďmi a dá sa riešiť," uviedla M. Kadlečíková.
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) má niekoľko možností riešenia tejto situácie. Jednou z nich je potravinová pomoc, ďalšou zabezpečenie osiva a priemyselných hnojív pre rozvojové krajiny. V súvislosti so živočíšnou výrobou je dôležité zabezpečenie prísunu genetického materiálu. V krajinách trpiacich suchom a nedostatkom vlahy pomáha FAO pri budovaní zavlažovacích systémov.
V súvislosti s cenami produktov živočíšnej výroby sa M. Kadlečíková vyjadrila, že v najbližších mesiacoch sa rast cien mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov prejaví aj na Slovensku. "Z tohto dôvodu očakávame, že produkcia v živočíšnej výrobe sa u nás postupne oživí a bude rásť," zdôraznila.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
MÁRIA KADLEČÍKOVÁ, zástupkyňa generálneho riaditeľa FAO pre Európu a Strednú Áziu.
Foto: rch