Pod týmto mottom sa stretneme v Nitre na jubilejnej 35. poľnohospodárskej výstave Agrokomplex, aby sme si pripomenuli hodnoty, z ktorých čerpá slovenská spoločnosť už vyše tisícročie. Nitra je symbolickou kolískou slovenského povedomia a kresťanských tradícií celej Európy.
Naši vierozvestcovia, sv. Cyril a sv. Metod, sú spolupatrónmi Európy. Takže v Nitre sa v auguste vraciame nielen ku koreňom, ktoré nás viažu k rodnej hrude, ale aj k nášmu slovenskému slovu. K dobrému slovu na osoh dobrým ľuďom. K slovu, ktoré sa z Nitry šírilo do ďalších častí Európy.
Mierumilovnosť slovenského národa možno vychádza práve z vidieka. Z miesta, kde sa každý rok rodí život, aby prinášal nové sily, impulzy a kreácie do celej krajiny. Bola to práve práca na pôde, ktorá našich predkov priviedla od chleba zasa k slovu. K slovu spievanému pri ťažkých prácach, ktoré oslobodzovalo myseľ a zbavovalo telo únavy, ale aj k slovu rozprávanému. K slovu ako k základnej bunke energie, ktorá pomáha človeku pri jeho kráčaní časom.
Do Nitry teda povedú opäť cesty odborníkov na rastlinnú, ako aj živočíšnu výrobu. "Fachmanov" naslovovzatých, ktorí, ovládajúc svoje remeslo, dokážu skutočne zázračné výkony pri pretváraní plodov zeme do podoby chutných potravinových výrobkov. Agrokomplex sa tak už dávno stal slovenským pútnickým miestom pre ľudí, ktorí v pote tváre dobýjajú nemalé hodnoty.
Vidiek zostáva zdrojom, z ktorého môžeme čerpať poznanie. Poznanie generácií pred nami, ktoré dokázali krásnu slovenskú krajinu zanechať pre nás, svojich potomkov, v dnešnom vydaní, v dnešnom šate. Poznanie týchto tradícií zas na nás prenáša povinnosť zachovať tieto úžasné hodnoty pre našich potomkov. K tomu nám tieto stretnutia v horúcom augustovom lete pomáhajú. Aby sme nezabudli, odkiaľ sme vyšli a kam kráčame.
Súčasný svet kladie pred každé spoločenstvo neustále nové výzvy. Tie si vyžadujú náš celoročný sústredený záujem, aby sme vo výzvach doby obstáli. A tak dnes môžem konštatovať známe skutočnosti, že potraviny, ich výroba a zdroje, sa stávajú strategickým odvetvím pre každú modernú spoločnosť. Nové technologické výdobytky vedy odrazu už nie sú také dôležité, ak nemáme na uspokojovanie základných životných potrieb. Svetom sa šíri strašiak hladomoru, keďže dochádza ku globálnym potravinovým krízam. Otázkou je, či taká malá krajina, ako je Slovensko, dokáže obstáť v týchto ťažkých nových časoch.
Práve v takýchto situáciách je dobré pripomenúť si naše tradície, naše korene. Povedať si, že toto sme už dokázali. Vedeli sme vytvoriť dostatok dostupných potravín, aby sme mohli našim občanom ponúknuť plnohodnotný život v našom slovenskom priestore. Na tieto hodnoty musíme v poľnohospodárstve nadviazať. Tu sa musíme vedieť dohodnúť, že základom je chlieb, ktorého musíme mať dostatok, aby sme sa vedeli ďalej rozvíjať.
Rezort pôdohospodárstva je už dva roky naštartovaný na rozvoj. Bolo to múdre a strategické rozhodnutie vlády SR, ktorá na svojom začiatku rozhodla o zaradení poľnohospodárstva medzi svoje priority. Ukázalo sa, že dnes už nijaký štát neuvažuje len o dovoze potravín pre svojich občanov, lebo nie je veľmi odkiaľ ich doviezť. Svet sa neustále mení. Hodnoty však zostávajú. Medzi nimi aj tie, na ktorých je slovenská spoločnosť postavená.
Tieto hodnoty vznikali a vznikajú na vidieku napriek tomu, že rastie počet obyvateľov miest. Ruku na srdce, na Slovensku nemáme skutočné veľké mestské aglomerácie, ktoré by mali vyše milióna obyvateľov. Každý z nás je s vidiekom nejakým spôsobom spätý. Preto je tu čas, vzdať vidieku hold. Povedať si úprimne, že byť vidiečanom neznamená niečo hanlivé. Naopak, znamená to vyznávať tradičné hodnoty, na ktorých sa rodí spoločenstvo sebavedomé, hrdé, zdravé fyzicky i morálne. Byť vidiečanom znamená byť rozumným hospodárom. Mysliacim na budúcnosť, ktorý vie odhadnúť vývoj života. Chápe, že prvoradá je v dnešnej dobe dostupnosť potravín, ich kvalita a bezpečnosť. Som hrdá, že mám tú česť byť ministerkou pôdohospodárstva, teda rezortu, kde vzniká život. Kde sa každú jar rodí nová nádej na lepší život ľudí. Zároveň chcem touto cestou poďakovať všetkým poctivo pracujúcim odborníkom na pôde za ich vytrvalosť. Na pôde doteraz pracovali často so sebazaprením len ľudia, ktorým na našej rodnej zemi skutočne záležalo. Nebola to totiž žiadna prechádzka ružovou záhradou.
Európska únia v súčasnosti tiež kladie dôraz na rozvoj vidieka. V rámci reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa na stretnutiach predstaviteľov členských krajín únie zaoberáme práve týmito otázkami. Európske poľnohospodárstvo trpí nedostatkom záujmu zo strany mladej generácie. Preto je pre nás poľnohospodárstvo výzvou. Posilniť ho a dostať na takú úroveň, aby sa stalo dostatočne motivujúce aj pre ďalšie generácie. Ak tie neprevezmú po nás štafetu odhodlania dorábať vlastný slovenský chlieb, doplatí na to celá spoločnosť. Pevne verím, že upriamenie pozornosti na vidiek prinesie všetkým zainteresovaným nové inšpirácie, ktoré vzídu práve z prehliadky výstavy Agrokomplex.
ZDENKA KRAMPLOVÁ,
ministerka pôdohospodárstva SR
Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová