Zrkadlom štúdia i výskumu sú diplomové práce absolventov našej univerzity. Mnohé z nich obsahujú zaujímavé myšlienky, podnetné námety a sú kvalitné odborne spracované. Rozumový a tvorivý potenciál najlepších študentov je častokrát využívaný v prospech rozvoja miest a obcí.
V posledných rokoch sa tvorivých absolventov snažia zviditeľniť rôzne inštitúcie, ako sú napríklad banky. S cieľom podporiť mladých ľudí v regiónoch, organizujú súťaže o najlepšiu diplomovú prácu. V minulom roku bola korunovaná úspechom diplomová práca absolventky Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, Jany Krajčiovej. V súťaži o Cenu Dexia banky 2007 o najlepšiu diplomovú prácu pre podporu rozvoja miest, obcí a regiónov na Slovensku, získala 1. miesto. Vďaka tomu dostala aj možnosť spolupracovať so združením Interregio, ktorého cieľom je pomáhať mestám a obciam s vypracovaním projektov a získavaním prostriedkov na financovanie investícií.
"Do súťaže bolo prihlásených 36 diplomových prác z 10 vysokých škôl z celého Slovenska. Moja práca má názov Riešenie zelene cintorína v Brezovej pod Bradlom so zreteľom na tvorbu Dušana Jurkoviča. Prezentujem v nej riešenie rôznych detailov cintorínskej problematiky v širšom kontexte," hovorí Jana Krajčiová. "Cintorín je najvzácnejší mestský park s rovmi (hrobmi) predkov, kde návštevník v symbióze s prírodou prichádza na iné myšlienky, ktoré sú súčasťou našej spoločnej pamäte s mŕtvymi, živým symbolom kontinuity nášho bytia. Práve v tomto spočíva odkaz architekta Jurkoviča, ktorého esprit a dielo ma inšpirovali. Chcem upozorniť na aktuálnosť problematiky dnes, keď sa cintoríny uniformujú a strácajú na kráse," vysvetľuje J. Krajčiová. Cieľom práce bolo vytvoriť návrh záhradnoarchitektonického riešenia jednotlivých častí cintorína v Brezovej pod Bradlom. Návrh sa venuje stvárneniu kľúčových plôch, vytvoreniu urnového hája a nových priestorov na pochovávanie. Priestory rieši tak, aby vytvárali možnosť pre meditáciu, spomienky a rozjímanie. "Dôležité je dosiahnuť určitú osobitosť priestoru a využiť jeho potenciál. Vytvorenie konkrétnej estetickej úrovne miesta posledného odpočinku, ako súčasti systému sídelnej zelene je dôležitou principiálnou víziou, že i tieto priestory je možné riešiť s citom pre detail a umenie," zdôrazňuje J. Krajčiová.
Návrhy, ktoré v diplomovej práci prezentovala, oslovili aj vedenie mesta Brezová pod Bradlom a je možné, že postupne budú premenené na skutočnosť. Za to, že sa Jane Krajčiovej podarilo úspešne spracovať problematiku, patrí podľa jej slov, veľká vďaka najmä vedúcej diplomovej práce, doc. Ľubici Feriancovej.
-rch-
Záhradnoarchitektonické riešenie cintorína v Brezovej pod Bradlom