V programe poznávacieho zájazdu do Paríža figurovala aj prehliadka Versailles s unikátnymi záhradami. Ide tu nielen o dominantu európskej histórie, ale aj sadovníckej architektúry či vodohospodárskych technológií, ktoré môžu byť zdrojom umeleckej aj technickej inšpirácie pre študentov záhradnej architektúry, ale aj iných študijných odborov našej univerzity.
Oslava krásy a mladosti
Versailles, v súčasnosti asi stotisícové mesto, ležiace juhozápadne od Paríža, bolo na začiatku 17. storočia malou dedinkou uprostred močiarov a lesov, bohatých na zver. Základom jeho výstavby bol malý poľovnícky zámok Ľudovíta XIII., postavený v rokoch 1629 - 1632. Postupne sa rozširoval a definitívnu podobu mu dal architekt Jules Hardouin Mansard v rokoch 1677 - 1688. Súbor objektov je usporiadaný na spôsob barokovej zástavby. Zámok má Južné krídlo, Severné krídlo, v strede Kráľovské nádvorie, Operu, Mramorový dvor, ktorý končí Zrkadlovou sieňou.
So zámkom je neoddeliteľne spätý park so sieťou fontán a dômyselným vodovodným systémom. Je to dielo barokového záhradného architekta A. Le Nôtre. Krása parku spočíva najmä v prehľadnosti a súmernosti. Jeho najvýznamnejšia časť sa rozprestiera pozdĺž hlavnej osi zámku. Od zámku vedie schodisko k Latoninej fontáne, za ktorou nasleduje Kráľovská aleja, lemovaná stromami a ukončená slávnym Apolónovým vodometom. Za ním pokračuje Veľký kanál v tvare kríža, ktorý vzadu už takmer splýva s horizontom. Napravo od Veľkého kanála sa nachádza komplex Trianon (zámky Veľký a Malý Trianon, "Chrám" lásky, Veľké jazero obklopené Osadou kráľovnej - umelou dedinou s 12 domami, Dom kráľovnej, Mlyn, Gazdovstvo a iné.) Napravo a naľavo od hlavnej osi záhrady sa nachádzajú rôzne fontány a minizáhrady. Na oživenie a výzdobu použili stavitelia aj rozsiahlu sochársku výzdobu. Na každom kroku sa stretávame so sochami a vázami ozdobenými reliéfmi. Celá plastická výzdoba je venovaná jedinému tematickému okruhu: oslave kráľa. Kráľ, ktorý si sám zvolil prímenie Kráľ slnko, sa tu premieňa na oslavu mladosti a krásy boha Apolóna, raz odpočíva v chladnej jaskyni obklopený nymfami, inokedy sa vynára vo svojom voze z vodnej hladiny.
Versailles a míľniky histórie
- V rokoch 1672 - 1789 bol Versailles sídlom francúzskych kráľov. Po revolučných udalostiach v 18. storočí sa kráľovský rod presťahoval do Paríža. Umelecké zbierky previezli do Louvru. Zámok i záhrady chátrali. Takmer o sto rokov neskôr kráľ Ľudovít Filip zachránil zámok pred demoláciou a zriadil v ňom Francúzske národné múzeum.
- V roku 1756 bola podpísaná Versaillská zmluva medzi Francúzskom a Rakúskom o spojenectve proti Prusku.
- V roku 1919 tu bol podpísaný Versaillský mier, zmluva o ukončení 1. svetovej vojny.
Prof. FRANTIŠEK ŠPÁNIK,
prof. JAROSLAV ANTAL
Foto: autori