Užitočné praktické poznatky, spoznávanie nových miest a obcí, utužovanie kolektívu, ale najmä komplexne vydarená akcia - takýmito prívlastkami možno označiť odbornú exkurziu z predmetu ekonomika a financovanie územných samospráv, na ktorej sa 29. a 30. apríla zúčastnili študenti 1. ročníka inžinierskeho štúdia odboru regionálny rozvoj FEŠRR.
Trasa bola jasne vytýčená a obsahovala štyri zastávky - obec Príbelce v okrese Veľký Krtíš, mesto Lučenec, obec Ratka v okrese Lučenec a župné mesto Salgótarján (MR).
V Hontianskom regóne
Prvá zastávka bola okolo desiatej hodiny ráno v obci Príbelce, kde nás milo privítal starosta Ing. Pavel Kollár (mimochodom absolvent našej fakulty). V krátkosti nám priblížil históriu obce a potom sa podrobnejšie venoval aktivitám, ktoré samospráva vykonáva. Priblížil nám možnosti získavania prostriedkov z mimorozpočtových zdrojov, keďže, ako poznamenal, z vlastného rozpočtu nemožno pokryť všetky výdavky spojené s potrebami obce. Príbelce sa v súčasnom období snažia využívať najmä zdroje zo štrukturálnych fondov EÚ, ako aj nenávratnú finančnú výpomoc z jednotlivých ministerstiev, čo si však vyžaduje politické krytie a dobrý lobing. Pri prehliadke obce sme na vlastné oči mohli vidieť rozpracované rôzne projekty. Zistili sme, že obec má vhodné predpoklady pre cestovný ruch, keďže leží v krásnom regióne Hontu a nachádza sa tu aj piesková baňa z čias, keď bol juh Slovenska pod hladinou mora.
Na rokovaní poslancov
Po dobrom obede nasledovala rozlúčka a rýchly presun do Lučenca na zasadanie mestského zastupiteľstva. Privítala nás viceprimátorka mesta a naša vyučujúca z Katedry regionálneho rozvoja, Ing. Eva Balážová, PhD. Na rozbehnutom rokovaní vládla veru dusná atmosféra, riešili sa rôzne témy, a tak sme sa mohli presvedčiť, že byť poslancom nie je jednoduché. Požiadaviek a potrieb je mnoho, zdroje sú obmedzené a treba poriadne rátať a rozmýšľať, komu pridať a kde ubrať, aby platilo staré známe, že súvaha sa musí rovnať. Mohli sme pozorovať paralelu komunálnej a štátnej politiky, aj tu sa rozhodovalo o vysokých finančných čiastkach, avšak komunálni politici sú predsa len menej mediálne sledovaní, čo je podľa môjho názoru na škodu. Paradoxom bolo, keď nám starosta malej dedinky rozprával, ako šetria každú korunu a hľadajú všetky možnosti, ako ju získať a na druhej strane sme videli, ako poslanci pri schvaľovaní finančných podpôr pre investície v meste zaokrúhľovali čiastku 14 miliónov 650-tisíc na 15 miliónov ("pár sto tisíc hore-dolu").
Starostom na plný úväzok
Treťou a v tento deň aj poslednou zastávkou bola maličká obec Ratka v okrese Lučenec. Keď píšem maličká, mám na mysli počet jej obyvateľov (350), pretože činmi a skutkami by sa nemusela hanbiť ani medzi veľkými. Poďme však po poriadku. Privítal nás opäť starosta obce, Bc. Milan Spodniak, taktiež absolvent našej fakulty, ktorý nás oboznámil s históriou obce a jej aktivitami. Tak, ako v Príbelciach, aj tu sa snažia v čo najvyššej miere využívať mimorozpočtové zdroje. Bolo úžasné počúvať, aké rôzne možnosti a kombinácie skúšajú, len aby pre obec získali čo najviac. Najväčšie problémy vznikli rozdelením obcí na tie, ktoré patria do pólov rastu a môžu bez problémov čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov a na tie, ktoré do zoznamu nepatria. Pán Spodniak nám priblížil aj sociálne aspekty "starostovania". Ako predstaviteľ obce musí byť aj psychológom, poradcom a možno i lekárom, pretože zmýšľanie ľudí na dedine je iné ako v meste a obyvatelia sa mnohokrát obracajú so svojimi problémami práve na neho. Zdôraznil, že starostom sa nedá byť len od ôsmej do štvrtej, ale 24 hodín 365 dní v roku a svoju funkciu musí vykonávať najmä zo srdca a z presvedčenia. Milé prijatie sme ukončili posedením pri hudbe, gulášiku a pohári vína a tí, ktorí mali záujem, si mohli zajazdiť na koňoch.
Župné mesto potrebuje renováciu
Na druhý deň nás čakala len jedna zastávka, maďarské prihraničné mesto Salgótarján. Na mestskom úrade nás privítala jeho primátorka, ktorá nám priblížila históriu a aktivity tohto župného mesta. Jej mladý spolupracovník, prednosta mestského úradu, nám vysvetlil princípy samosprávy v Maďarsku s konkrétnymi príkladmi. Potom sa rozprúdila zaujímavá diskusia, ktorá ukončila pracovnú časť našej exkurzie. Voľno pred odchodom do Nitry mnohí účastníci využili na prehliadku mesta, ktoré, podľa ich vyjadrení, nepatrilo práve k tým najkrajším. Bolo vidieť mnoho starých a neopravených budov, ktoré sa samospráve zatiaľ nepodarilo renovovať a množstvo ľudí na uliciach počas pracovnej doby potvrdzovalo slová prednostu o nezamestnanosti, s ktorou sa v meste i okolí trápia.
Exkurzia na výbornú
Nie veľmi dobrý dojem z prehliadky mesta však nemohol pokaziť celkový pozitívny prínos exkurzie. Srdečné poďakovanie patrí starostom a primátorom, ktorí si na nás, aj popri množstve povinností, našli čas a hlavne našim dvom vyučujúcim - docentke Anne Belajovej a Ing. Eve Balážovej, ktoré pripravili úspešný projekt a zorganizovali vydarenú akciu. Čo dodať na záver? Snáď, aby takýchto exkurzií a praktických cvičení bolo čo najviac, pretože študenti vďaka nim získajú cenné informácie. Na záver školského roka chcem zároveň všetkým popriať úspešné prežitie skúškového obdobia a príjemné prázdniny.
MARTIN KARAŠ, IV. FEŠRR
Pred evanjelickým kostolom v Príbelciach
K atraktivitám Hontianskeho regiónu patria prírodné rezervácie.
Foto: Martin Karaš