Jedným z laureátov už tradičnej sútaže Študentská osobnosť roka, ktorá sa konala v decembri minulého roka, bol aj Ing. Patrik Kósa, z Technickej fakulty SPU v Nitre, ktorý zvíťazil v kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika.
Mohli by ste nám objasniť v čom spočíva vaša činnosť a aké aktivity v oblasti rozvoja vzdelávania vykonávate?
V súčasnosti študujem v tretom ročníku doktorandského študijného programu riadiace systémy vo výrobnej technike na Technickej fakulte. Moja činnosť je zameraná na výskum a vývoj inovatívnych technológií a zariadení pre poľnohospodárstvo a priemysel. Už od čias bakalárskeho štúdia sa okrem toho venujem aj vývoju a výrobe jednoúčelových školiacich strojov, ktoré umožňujú zlepšiť uplatniteľnosť absolventov našej fakulty. Zapojený som aj v mnohých medzinárodných projektoch zameraných na aplikáciu mobilnej robotiky v poľnohospodárstve a na zavádzanie nových učebných osnov v digitálnom poľnohospodárstve.
Akej problematike sa v súčasnosti venujete vo výskume a aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?
Hlavnou oblasťou môjho výskumu je využitie dronov na identifikáciu výskytu a merania koncentrácie nebezpečných plynov v ovzduší. Moja práca sa priamo zameriava na výskum vplyvu prúdenia vzduchu spôsobeného vrtuľami dronu na presnosť snímania koncentrácie plynov. Žiaľ, kedže v súčasnosti neexistuje cenovo dostupné riešenie na meranie koncentrácie viacerých plynov, tento výskum je časovo a technologicky veľmi náročný. Okrem výskumu vplyvu dronu na snímače koncentrácie plynov je naším spoločným cieľom na katedre vyvinúť robotický polohovateľný mechanizmus, ktorý umožní vykonať meranie aj na mieste, kde nie je možný prístup prostredníctvom dronu. Okrem toho som členom vývojového tímu, kde pracujeme na vývoji autonómnej robotickej platformy, ktorá nesie názov SaMoRob. Táto platforma v blízkej budúcnosti umožní presné, bezpečné a hlavne samočinné aplikovanie zdraviu škodlivých látok na poľnohospodárske plodiny v ovocných sadoch a viniciach. V tomto tíme zodpovedám za konštrukčné návrhy všetkých mechanických celkov nachádzajúcich sa na robotovi.
Vidíte perspektívu svojho ďalšieho vedeckého rastu na Technickej fakulte, prípadne na Slovensku?
Áno, samozrejme. Po ukončení štúdia by som veľmi rád zaujal pozíciu odborného asistenta, z ktorej by som mohol naďalej pokračovať vo svojom dlhoročnom výskume a vývoji na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky.
Myslíte si, že naša spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú a ich úsilie, cieľavedomosť, zodpovednosť a vytrvalosť sú dnes patrične ocenené?
Myslím si, že áno. Vďaka neustálym inováciám vo výučbovom procese je potenciál študentov každým rokom vyšší, ale samozrejme, treba dbať aj na kvalitu predmaturitného vzdelania, počas ktorého študenti nachádzajú samých seba. Súdiac podla svojich skúseností, snaha a úsilie sú vždy určitým spôsobom ocenené, a to potom motivuje človeka k ďalším, odvážnejším cieľom. Mohli by ste poradiť ostatným mladým ľuďom, ako sa z bežného študenta môže stat študent spolupodieľajúci sa na skvalitnení výučby a výskumu? Je to veľmi náročná úloha, všetko však závisí od vytrvalosti a hlavne vôle študenta. Spomínam si na svoje začiatky, keď som nastúpil ako študent, a len vďaka môjmu prístupu k štúdiu a iniciatíve spraviť niečo vlastné, niečo omnoho zložitejšie a komplexnejšie v rámci záverečnej práce, sa mi podarilo postupne napredovať v mojom študentskom a kariérnom živote. Samozrejme, všetko by bolo omnoho zložitejšie bez podpory rodiny a mojich kolegov, ktorí celú tú dobu pri mne stáli a podporovali ma v mojich snoch a cieľoch. Za ich pomoc a dlhoročnú podporu som im nesmierne vďačný, a aj preto sa osobne snažím podporovať mladých, talentovaných študentov na ich ceste do profesionálneho života.
rch
Ing. Patrik Kósa získal titul Študentská osobnost roka 2019 v kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika
Foto: archív PK