Riadený pohyb strojov po poli, čiže Controlled Traffic Farming (CTF), to bola ústredná téma medzinárodného workshopu, ktorý sa v dňoch 23. a 24. apríla 2008 konal na Katedre strojov a výrobných systémov Technickej fakulty SPU. Kto, o čom, prečo? Spýtali sme sa vedúceho katedry, prof. Ing. LADISLAVA NOZDROVICKÉHO, PhD.
- Rozvoj medzinárodných vzťahov vo všetkých oblastiach je vynikajúci spôsob, ako nadviazať kontakty s odborníkmi, s ktorými máme spoločný predmet záujmu. Tak to bolo aj v tomto prípade. Organizovanie workshopu nadväzovalo na činnosť pracovnej skupiny CTF Working Group, ktorá pôsobí v rámci Medzinárodnej organizácie pre výskum obrábania pôdy (International Soil Tillage Research Organization - ISTRO). Na konferencii ISTRO 2006 v nemeckom Kieli nadviazala naša kolegyňa, Ing. Jana Havránková, MPhil., PhD., kontakt s popredným anglickým odborníkom Timom Chamenom zo spoločnosti CTF Europe Ltd. V rámci rozhovorov vznikla myšlienka usporiadať medzinárodný workshop v Nitre.
Toľko z organizačnej stránky. Ale čo terminus technicus riadený pohyb strojov po poli?
- Je to systém obrábania pôdy, pri ktorom sú pracovné zábery a rozchod kolies strojov zladené tak, aby pracovné jazdy strojov po poli počas roka boli sústredené do tých istých stôp. Významným pomocníkom, umožňujúcim takúto organizáciu pracovných jázd, je systém satelitnej navigácie. Obrábanie pôdy na báze riadeného pohybu strojov po poli nie je jednoduchá záležitosť. Je to systém, ktorý vyžaduje dokonalú organizáciu práce a pohybu strojov, zvládnutie hardvérovej a softvérovej stránky satelitnej navigácie, ako aj vysoké nasadenie ľudského intelektu výrobných manažérov. Aj preto riešenie týchto problémov pritiahlo do Nitry odborníkov z univerzít a výskumných ústavov z Veľkej Británie, Švajčiarska, Českej republiky, Dánska, Nemecka, Fínska, Grécka a Rumunska. Účastníci workshopu intenzívne pracovali, diskutovali a dokázali sformulovať solídnu myšlienkovú a ideovú platformu, na ktorej základe bude možné ďalej rozvíjať systém CTF v európskych podmienkach. To by mohlo prispieť k zníženiu náskoku takých krajín, ako je USA či Austrália, kde sa tento systém v súčasnosti už vo veľkej miere využíva. O priebehu podujatia sa pochvalne vyjadril aj jeho odborný garant, pán Tim Chamen. Súčasťou programu bola exkurzia do poľnohospodárskeho podniku v Jelšovciach, na stredisko VPP Kolíňany v Oponiciach, ako aj návšteva AGRO Divízie Selice, kde mali účastníci možnosť oboznámiť sa s úrovňou využívania moderných systémov aplikovaných na poľnohospodárskych strojoch.
Akademická debata na pôde univerzity, to je jedna vec, aplikácia výsledkov do praxe, zas druhá strana mince. Čo vedia naši poľnohospodári o tomto systéme obrábania pôdy?
- Práve im bol venovaný seminár, ktorý sa konal deň pred workshopom v kongresovej sále nitrianskeho Agroinštitútu. Organizátorom a zároveň spoluorganizátorom workshopu bola spoločnosť AGRIO-postrekovače, s. r. o., známa výrobou postrekovačov, ale aj predajom satelitnej navigácie a doplnkov k aplikačnej technike. Ľudia z praxe mali možnosť oboznámiť sa s podstatou riadeného pohybu strojov po poli a najmä výhodami tejto technológie. Tie tkvejú predovšetkým v ochrane vlastností a štruktúry pôdy, ale zásluhou riadeného pohybu strojov po poli sa značne znižuje spotreba pohonných hmôt a množstvo aplikovaných hnojív či pesticídov. To všetko prispieva k vyššej efektívnosti pracovných operácií a k znižovaniu nákladov.
Ďakujem za informácie!
K. POTOKOVÁ
Účastníci workshopu v teréne