Pred tridsiatimi rokmi sa spustila lavína, ktorá zmietla totalitný režim. Nežnú revolúciu začali československí študenti. Patrili k nim aj tí naši - z vtedajšej Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Udalosti z novembra 1989 a ich význam, ale najmä situáciu na vtedajšej Vysokej škole poľnohospodárskej, priblížil súčasným študentom SPU prvý porevolučný rektor prof. Ladislav Kabát.
Spomienkové popoludnie k okrúhlemu výročiu revolúcie spojené s diskusiou sa konalo 20. novembra v sále Výskumného centra AgroBioTech aj za účasti manažmentu univerzity. „V pohnutých novembrových dňoch 1989 aj naši študenti, ku ktorým sa pripojili pedagógovia školy, vyslali jasný odkaz, že našou túžbou je žiť v slobodnej demokratickej krajine,“ povedal prof. L. Kabát. Následne mladej generácii priblížil atmosféru predrevolučných dní, zložitú situáciu, ktorá k nim viedla a najmä vyjadril hlboké uznanie študentom, ktorých aktivita strhla aj učiteľov, aby sa angažovali a diskutovali o spoločenskom vývoji.
„Spoločnosť bola v tom období frustrovaná a boli to študenti, ktorí hnali vpred koleso spoločenského vývoja. Následne sa k nim pripojili pedagógovia, lebo bolo treba uvažovať o ďalšom chode a rozvoji našej školy,“ povedal L. Kabát. Priblížil aj mobilizačný dokument - Výzvu k učiteľom a zamestnancom VŠP, obsahujúci stanoviská a požiadavky, ktorý bol v tom období sformulovaný. Ako povedal, sedem bodov vyhlásenia, medzi ktorými je napr. dôsledné rešpektovanie princípov demokracie, humanizmu, vedeckosti a slobodnej svetonázorovej orientácie, je dodnes plne platných a nič by na nich nemenil. Politický vývoj v krajine však napredoval rýchlejšie než sa očakávalo a tak tomu bolo aj na našej škole. Na predvianočnom stretnutí s vedením školy došlo po dlhších diskusiách k ďalšiemu významnému postupu v napĺňaní požiadaviek na personálne zmeny. Vedenie školy odstúpilo z akademických funkcií a bol daný súhlas k slobodnej voľbe nového rektora školy. Jeho voľba, na ktorej aktívne participovali aj študenti, sa uskutočnila 10. januára 1990. Rektor VŠP – prof. Ladislav Kabát, bol prvým slobodne zvoleným rektorom na Slovensku.
Následne sa uskutočnili voľby dekanov fakúlt a na mnohých pracoviskách aj výmeny vo funkciách vedúcich katedier a iných základných pracovísk. „Týmto vstúpila naša vysoká škola na novú cestu budovania svojej histórie a novej akademickej a spoločenskej profilácie. Začal sa komplikovaný boj o realizáciu požiadaviek aplnenie cieľov, ktoré sme vo Výzve sformulovali. Mnoho času a energie novému vedeniu vzalo vyrovnávanie sa s dopadmi tvrdých politických rozhodnutí z rokov 1969 - 72 na našich učiteľov,“ spomína prvý porevolučný rektor. Na záver konštatoval, že november 1989 bol dlho očakávanou zmenou a je rád, že bol jej spoluaktérom. „Nový režim priniesol spoločnosti celý rad zmien. Osobne ma najviac teší, že sme vybojovali slobodu a demokraciu. Dôležité je však, aby si ľudia naplno uvedomovali výhody života v demokracii a dodržiavali zásady právneho štátu.“
V rámci diskusie si na revolučné udalosti zaspomínal aj prof. Vladimír Rataj zTF, emeritní profesori – Ján Tomáš, Dušan Húska a Jozef Bulla, ale aj vtedajší účastník z radov študentov, dnes prodekan FAPZ doc. Ján Gažo. Na záver sa auditóriu prihovorila rektorka SPU doc. Klaudia Halászová. Vyzvala študentov, aby sa vždy aktívne zapájali do diania na univerzite a boli nositeľmi progresívnych myšlienok.
Renáta Chosraviová
Prof. Ladislav Kabát bol rektorom VŠP v Nitre v rokoch 1990 - 1996
Foto: za