Úlohou modernej inštitúcie, ako aj fakulty, je poskytovať kvalitné vzdelávanie, rozvíjať vedeckovýskumnú činnosť a zvyšovať efektívnosť a kvalitu vzťahov s domácimi a zahraničnými univerzitami.
Pani dekanka, ako sa v tejto rovine darí FEŠRR?
Dosiahnuť úspech v ktorejkoľvek z týchto oblastí znamená investovaťdo mnohoročnej systematickej práce s patričnou dávkou entuziazmu zainteresovaných. Nájsť v súčasnosti takýchto ľudí nie je jednoduchá záležitosť. Mám to šťastie, že na našej fakulte takíto ludia sú. Aj vďaka nim sme jednou z popredných fakúlt na Slovensku v oblasti vytvárania medzinárodných konzorcií univerzít, ako aj získavania medzinárodných vzdelávacích projektov. Dosiahnuté úspechy prinášajú benefity našim pedagógom i študentom vo forme nových príležitostí pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu. Výsledkom niekoľkoročnej projektovej práce, pokračujúcej na FEŠRR už od roku 2004, je aj projekt, v rámci ktorého majú naši študenti možnosť študovať a získať diplom v medzinárodnom magisterskom štúdiu v oblasti rozvoja vidieka, a v rámci ktorého umožňujeme študentom z celého sveta študovať na SPU. Študijný program, akreditovaný Holandskou akreditačnou agentúrou, je zabezpečovaný konzorciom univerzít pod vedením Univerzity v Gente v Belgicku. Teším sa, že sa nám spolu s ostatnými súčastami našej univerzity a partnerskými univerzitami naprieč Európou podarilo podať projekty v rámci programu Horizont 2020, pricom v súcasnosti dva z nich prešli do druhého kola hodnotenia. V získavaní projektov z domácich grantových schém patríme k tým menej úspešným fakultám. Máme malé riešiteľské kolektívy, a preto hľadáme spôsoby spájania sa či už v rámci fakulty, ale aj na úrovni medzifakultnej spolupráce a spolupráce s inými univerzitami na Slovensku, ale aj v CR. Popri tradičných partneroch ako EU Bratislava, UMB B. Bystrica, TUKE Košice, intenzívne hľadáme tieto formy spolupráce s UKF Nitra, UCM Trnava a najmä Mendelova univerzita v Brne.
Aký by mal byt uchádzač o štúdium na vašej fakulte?
Mal by to byt uchádzač s dostatočnými predpokladmi na štúdium a s motiváciou študovať vybraný študijný program. Samozrejme, som si vedomá skutočnosti, že nie vždy je to tak. Niekedy je pre uchádzača rozhodujúcim faktorom pri výbere fakulty aj šanca na prijatie či finančná dostupnosť. Podstatné je však získať takých uchádzačov, ktorí budú ochotní počas štúdia na sebe pracovať. Tak má mladý človek šancu ukončiť štúdium na našej fakulte ako kvalifikovaný, flexibilný, dynamický, ale aj asertívny absolvent, ktorý s dobrou jazykovou a IKT kompetenciou bude práve tým odborníkom, ktorý prispeje ku skvalitneniu správy vecí verejných a k zlepšeniu kvality života a podnikania v regiónoch Slovenska.
V posledných rokoch sa kladie čoraz väčší dôraz na spoluprácu nielen medzi rôznymi výskumnými tímami, ale aj s praxou. Aké máte plány v tejto oblasti?
S ohľadom na oblasti výskumu, v ktorých pôsobíme, je naším dominantným partnerom najmä štátna správa a samospráva. Máme veľmi dobrú a aktívnu spoluprácu napríklad s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, NSK, mestom Nitra, Najvyšším kontrolným úradom SR, profesijnými združeniami a pod. Z vlastnej iniciatívy sa snažíme hľadať nové spôsoby a postupy ako riešiť potreby spoločnosti aj praxe. Príkladom je aj Asociácia agrárnych a environmentálnych právnikov, nedávno založená na našej fakulte, ktorej sa v krátkom čase podarilo stať sa riadnym členom Európskej rady pre vidiecke právo. Ide o jedinú celoeurópsku organizáciu, ktorá zastupuje právnikov a odborníkov pôsobiacich v oblasti právnych vzťahov v poľnohospodárstve a vo vidieckom priestore. A tu vidím velký priestor pre naše budúce uplatnenie. Na fakulte sa zaoberáme aj inými vážnymi témami. Napr. projekt BIOREGIO riešený pod gestorstvom FEŠRR, ktorého cieľom je posilniť regionálnu cirkulárnu ekonomiku v oblasti nakladania s odpadmi, systémov a infraštruktúry separovaného zberu komunálneho odpadu s cieľom zvýšiť mieru jeho zhodnocovania. V tomto kontexte je naším úsilím aj intenzívne riešenie otázok v oblasti udržateľného rozvoja a bioenergetiky.
Viete ako sa v praxi darí absolventom vašej fakulty?
I keď sme najmladšou fakultou SPU, s pomerne nízkym počtom študentov, máme sa čím pochváliť. Každoročne zisťujeme, kde sa naši absolventi uplatnili a teší nás, že veľa z nich pracuje v odbore, ktorý vyštudovali. Uspeli napríklad aj ako starostovia obcí. Sme hrdí i na to, že jedna obec vedená absolventom našej fakulty získala prestížne ocenenie Dedina roka. Ďalší našli uplatnenie v inštitúciách EÚ, na ministerstvách SR, v samosprávnych orgánoch, ale tiež ako projektoví manažéri, ci zamestnanci v oblasti vidieckeho cestovného ruchu.
Aké sú vaše plány na poste dekanky v tomto akademickom roku?
Je toho viac, preto spomeniem len niektoré kľúčové z nich. V prvom rade vytvoriť našim učiteľom priestor na zvýšenie ich kvalifikácie, pokracovaťv nastúpenej ceste realizovania kurzov ďalšieho vzdelávania, zvyšovať atraktívnosť štúdia - ci už organizovaním letných škôl, prizývaním významných odborníkov z praxe, rozšírením ponuky voliteľných predmetov, o ktoré majú študenti záujem, čo sa nám osvedčilo pri predmetoch ako základy SAP či politika súdržnosti. A samozrejme, verím, že budeme úspešní v niektorých z podaných výskumných a vzdelávacích projektov.
Kam by mala fakulta smerovať v budúcnosti?
Keby sme si na fakulte povedali, že chceme byt vo všetkých oblastiach excelentní, zrejme by sa nám to nepodarilo. V ďalšom smerovaní preto sústredíme naše sily a potenciál práve na tie odborné skúsenosti, ktoré sú našimi silnými stránkami. Práve tieto naše domény sa snažíme budovať a rozvíjať na vysokej kvalitatívnej úrovni.