Čili papričky z Botanickej záhrady SPU v nádherných aranžmánoch, unikátny samočinný mobilný robot z dielne Katedry elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty (TF) či najnovšie publikácie z Vydavateľstva SPU. Aj tieto exponáty zaujali návštevníkov stánku SPU, ktorá sa tento rok prezentovala na medzinárodnej výstave Agrokomplex (22. – 25. 8.) modernou expozíciou.
Expozíciu pripravila Slovenská poľnohospodárska knižnica pri SPU, Botanická záhrada (BZ) SPU a Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou. Zameraná bola najmä na informácie o vede, výskume, ponuke štúdia na fakultách či najnovších vedeckých monografi ách vydaných vo Vydavateľstve SPU. Návštevníci ocenili aj aranžmány z čili papričiek z dielne BZ, ktorá na výstave zároveň ponúka v predajnom stánku pestrý sortiment interiérových a exteriérových rastlín.
Technická fakulta prezentovala v expozícii univerzálny autonómny mobilný robot - zariadenie určené na poľnohospodárske účely. Univerzálna platforma bola vyvinutá a vyrobená s cieľom testovať fúzie navigačných metód a vytvárať autokorekčné algoritmy, ktoré zvýšia presnosť, bezpečnosť prevádzky, znížia energetické nároky na pohon a autonómnych mobilných robotov v agrosektore. Ťahákom výstavy bol aj tento rok jedinečný interaktívny pavilón F s expozíciou Spoločne rozvíjame vidiek, prezentujúci rôzne oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva hravou a najmä pre deti zaujímavou formou. Na jeho príprave sa už po ôsmykrát podieľali zamestnanci a študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva.
Na výstavnej ploche pred pavilónom M1 pracoviská TF predstavili aktivity zamerané na vzdelávaciu činnosť a úspechy dosiahnuté v spolupráci s podnikateľskou praxou. Súčasťou sprievodného programu boli jazdy zručnosti na traktore pod vedením zamestnancov Oddelenia dopravnej výchovy.
Ako nás informoval prof. Marko Halo, do programu výstavy boli zapojení aj zástupcovia Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov. Pracovníci Katedry špeciálnej zootechniky prostredníctvom chovateľských zväzov na výstave úspešne prezentovali slovenskú dojnú ovcu a slovenského športového pony, na vzniku ktorých sa podieľali. Katedru výživy zvierat „bolo vidieť“ za produktmi kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá, Katedra genetiky a plemenárskej biológie v spoločnosti organizácií vykonávajúcich kontrolu úžitkovosti hospodárskych zvierat stála za modelmi hodnotenia zvierat.
Renáta Chosraviová