Najlepšou životnou skúsenosťou pre mladého človeka je možnosť vycestovať za novými vedomosťami a skúsenosťami do zahraničia. O to viac, keď sa venuje vede a výskumu, v ktorých je kontakt so špičkovými pracoviskami nevyhnutný. Vďaka grantu Národného štipendijného programu sa mi podarilo stráviť päť mesiacov na Univerzite Missouri, Columbia, v Spojených štátoch amerických.
University of Missouri
Mizzou, ako je Univerzita v Missouri prezývaná, je verejná vysoká škola založená v roku 1893 ako prvá verejná inštitúcia vyššieho vzdelania na západ od rieky Mississippi. Hlavný kampus univerzity sa nachádza v malom študentskom meste Columbia s populáciou asi 120-tisíc obyvateľov. Univerzita zamestnáva vyše tri tisícky pedagogických pracovníkov, ktorí zabezpečujú štúdium pre desaťnásobok študentov. Pre zaujímavosť, rok štúdia na Mizzou stojí rezidentov štátu Missouri vyše 11-tisíc dolárov, študenti z iných štátov musia za štúdium platiť dokonca až 28-tisíc dolárov. Školné spolu so štátnymi dotáciami vytvára univerzite ročný rozpočet vo výške asi 2,2 miliardy dolárov. Medzi absolventov univerzity patria umelci ako Kate Capshaw, Sheryl Crow, Chris Cooper či Brad Pitt (dva týždne pred ukončením štúdia sa rozhodol pre kariéru v Hollywoode). Na univerzite pôsobili tiež laureáti Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu: cytogenetička Barbara McClintock (1983) a chemik George Smith (2018), na ktorého čestnej prednáške sa mi podarilo zúčastniť.
Slovenská enkláva v Missouri
Keď sa v Missouri zmienite, že pochádzate zo Slovenska, veľa ľudí začne spomínať na bývalých slovenských hokejistov, ktorí hájili farby St. Louis Blues (Demitra, Handzuš, Bartečko, Nagy a ďalší). V dve hodiny vzdialenej Columbii však dominuje iný Slovak pack, združený v Sutovsky laboratory, pomenovanom po jeho zakladateľovi, profesorovi Petrovi Sutovskom. Profesor so svojou manželkou Miriam, ktorá je manažérkou laboratória, sú absolventmi našej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (v roku 1989 u nás vyštudovali zootechnický odbor). Po ukončení štúdia ich cesta viedla cez výskumné inštitúcie v Českej republike a USA. Pôsobili vo Wisconsine, Oregone, až sa napokon usadili v Missouri, kde žijú už 18 rokov. V laboratóriu, okrem domácich Američanov, pracujú zahraniční výskumníci z celého sveta, ktorí si nenechajú ujsť príležitosť pôsobiť na takomto špičkovom pracovisku. Pod vedením prof. Sutovskeho tu pracuje aj ďalší Slovák, postdoktorand Michal Zigo.
Výskum na najvyššej úrovni
Animal Science Research Center, ktoré pôsobí pod záštitou College of Agriculture, Food and Natural Resources, je miestom výskumu a výučby v oblasti genetiky a genomiky, výživy zvierat, mäsovej produkcie a reprodukcie. Práve reprodukcia hospodárskych zvierat je najrozvinutejšou oblasťou výskumného centra, avšak štúdiom samčích gamét sa zaoberá iba laboratórium prof. Sutovskeho, ktorý je jedným z najuznávanejších vedcov v oblasti štúdia spermií, oplodnenia a pre-embryonálneho vývoja na molekulárnej úrovni. Jeho výsledky sú zaznamenané v 189 publikáciách, zahŕňajúc najprestížnejšie vedecké časopisy ako Nature, Nature Communications, Nature Medicine a PNAS s celkovým počtom vyše 6-tisíc citačných ohlasov v databáze SCOPUS. Je tiež držiteľom 15 patentov, bol ocenený čestným doktorátom Českej zemědelskej univerzity v Prahe a čestnými profesorskými titulmi na Karlovej univerzite v Prahe a na Národnej univerzite San Marcos v Lime, Peru. Pod vedením prof. Sutovskeho a s ochotnou pomocou ostatných členov laboratória som počas piatich mesiacov pracoval na jednej z aktuálnych výskumných úloh - genomickom projekte. Mojou úlohou bolo štúdium fenotypových zmien spermií u býka s jednonukleotidovým polymorfi zmom v konkrétnom géne regulujúcom fertilitu. Využitím širokého spektra analýz sme dospeli k záverom, ktoré opisujú funkciu skúmaného génu. Výsledky plánujeme v blízkej dobe spracovať v podobe spoločnej publikácie.
Zopár odporúčaní na záver
Čo mi prinieslo „americké dobrodružstvo“? Okrem nových odborných skúseností, ma v cieli mojej cesty čakali vedomosti, zážitky a priateľstvá, ktoré ma budú obohacovať do konca života. Môžem odporučiť každému, kto má možnosť vycestovať do zahraničia, aby vystúpil zo svojej komfortnej zóny, otvoril myseľ novým myšlienkam a urobil niečo pre svoju budúcnosť. Rád by som poďakoval manželom Sutovskym za vrelé prijatie, skvelú starostlivosť a odborné vedenie a rovnako môjmu školiteľovi prof. Petrovi Massányimu, ktorý moju zahraničnú mobilitu veľmi podporoval a zdieľal radosť z môjho úspechu.
Ing. Filip Tirpák, FBP
Autor článku s uznávaným reprodukčným biológom Petrom Sutovskym (vľavo) a jeho manželkou Miriam
Foto: FT