Bioekonomika je silno sa rozvíjajúcim sektorom zamestnávajúcim takmer 22 miliónov ľudí v celej Európe. Napriek tomu však stále existuje veľa európskych regiónov, ktoré nevyužívajú všetky výhody svojho potenciálu pri získavaní trvaloudržateľných výrobkov namiesto fosílnych zdrojov.
Projekt POWER4BIO, na ktorom sa podieľa aj SPU v Nitre, sa zameriava na podporu týchto regiónov pri posilňovaní bioekonomiky, resp. prechode na tento typ ekonomiky. Projektové aktivity sú financované Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 vo výške 3 milióny eur. Aktivity projektu POWER4BIO sa začali realizovať v októbri 2018 na stretnutí v Bruseli. Zameriava sa na zvyšovanie informovanosti, vytváranie sietí, politické dialógy a vzájomné učenie sa. Cieľom je pomôcť regiónom EÚ maximalizovať využitie lokálne dostupných surovín na výrobu biomasy. Projekt bude trvať tridsať mesiacov – do marca 2021. Konzorcium projektu tvorí sedemnásť inštitúcií z Nemecka, Belgicka, SR, Španielska, Grécka, Holandska, Maďarska, Talianska, Poľska, ČR a Ukrajiny. Koordinuje ho Španielske výskumné centrum pre energetické zdroje a spotrebu CIRCE. Bioekonomika je silno sa rozvíjajúcim sektorom zamestnávajúcim takmer 22 miliónov ľudí v celej Európe. Napriek tomu však stále existuje veľa európskych regiónov, ktoré nevyužívajú všetky výhody svojho potenciálu pri získavaní trvaloudržateľných výrobkov namiesto fosílnych zdrojov.
Projekt POWER4BIO poskytne regiónom nástroje a usmernenia, ktoré potrebujú na zavedenie bioekonomických stratégií. Budú zahŕňať využitie biomasy (odpady z poľnohospodárstva a lesníctva) a prírodných zdrojov z iných sektorov. Vďaka rôznorodosti zúčastnených regiónov sa vypracujú stratégie vhodné pre zvyšok Európy, čo znamená, že každá oblasť si ich môže prispôsobiť podľa miestnych surovín a zdrojov. Ich použitie pomôže pri vývoji nových udržateľnejších výrobkov v odvetví textilu, plastov, automobilového priemyslu, potravín pre ľudí a zvieratá, hnojivá a mnohé ďalšie.
Aktivity budú prebiehať v piatich regiónoch strednej a východnej Európy a v piatich regiónoch západnej Európy. Začne sa mapovaním odpadu a surovín dostupných v každom regióne, ako aj kapacít, ktoré regióny majú z hľadiska know-how, obchodnej štruktúry, logistiky atď., aby sa podporil prechod k bioekonomike. Následne sa vyhodnotí, ktoré súčasné technológie sú vhodné na využitie a transformáciu dostupných surovín. Vypracujú sa najlepšie postupy, plány a usmernenia, ktoré pomôžu regiónom porozumieť, identifikovať a vybrať najvhodnejšie riešenia na rozvoj miestnej bioekonomiky.
Hlavným cieľom je vyvinúť súbor nástrojov, ktoré môžu byť použité v akomkoľvek inom regióne. Tieto nástroje posilnia spoluprácu medzi regiónmi v rámci jednej krajiny a medzi krajinami a vytvoria udržateľný sociálno-ekonomický systém založený na efektívnom využívaní miestnych prírodných zdrojov. Viac na: www.power4bio.eu