Vysokoškolský učiteľ a uznávaný odborník v oblasti šľachtenia a ochrany genofondu rastlín doc. Ing. Ján Brindza, CSc., oslávil v uplynulých dňoch významné životné jubileum, 70 rokov.
Vysokoškolské vzdelanie získal na Agronomickej fakulte VŠP v Nitre, kde absolvoval aj vedeckú prípravu vo forme ašpirantského štúdia. Od roku 1981 pôsobí ako pedagóg na Katedre šľachtenia a ochrany rastlín. Vedecko-pedagogickú hodnosť docent pre vednú oblasť šľachtenie rastlín získal v roku 1986. V rokoch 1986 – 1999 bol vedúcim Katedry genetiky a šľachtenia rastlín a v rokoch 1989 – 1992, 1996 –2003 pôsobil vo funkcii prorektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre pre vedu a výskum.
Je gestorom predmetov šľachtenie rastlín, ochrana genofondu rastlín, genetické zdroje potravín, uchovanie a využívanie agrobiodiverzity, bioštatistika, stratégia šľachtenia rastlín. Bol spolugarantom medziodborového štúdia šľachtenie rastlín a neskôr študijného programu genetické technológie v agrobiológii. Počas svojej 45-ročnej pedagogickej činnosti bol školiteľom 28 študentov doktorandského štúdia, vedúcim desiatok bakalárskych a stoviek diplomových prác.
Je zakladateľom Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti v pôsobnosti SPU v Nitre, ktorého činnosť koordinuje vyše 30 rokov. Prioritou pracoviska je realizácia medzinárodného výskumného vzdelávacieho a rozvojového programu Agrobiodiverzita pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života, ktorý sa zabezpečuje v rámci medzinárodnej siete AgroBioNet. Do aktívnej spolupráce je zapojených vyše 200 výskumných pracovníkov z troch desiatok výskumných a vzdelávacích inštitúcií.
Vytvoril systém celoživotného vzdelávania, orientovaný na prípravu a realizáciu špecializovaných kurzov pre rôzne cieľové skupiny z aktuálnych oblastí uchovávania a využívania agrobiodiverzity a včelárstva. V rámci realizácie ôsmich akreditovaných špecializovaných kurzov ukončilo štúdium vyše 1600 absolventov.
V oblasti vedeckovýskumného programu sa ako koordinátor aktívne podieľal na 43 výskumných, 16 edukačných a 12 rozvojových projektoch na národnej a medzinárodnej úrovni. Zameriaval sa najmä na oblasť prieskumu, vyhľadávania, sústreďovania, hodnotenia a uchovávania ohrozených genetických zdrojov rastlín, revitalizáciu tradičných agrosystémov pre sociálno-ekonomický rozvoj obcí, zriaďovanie ekologických sadov, zavádzanie pestovania menej známych a netradičných druhov rastlín v ekologickom poľnohospodárstve a determináciu úžitkovej hodnoty a kvality včelích peľových obnôžok a pergy. Rozsiahle poznatky z výskumu publikoval samostatne a v spoluautorstve vo vyše 800 publikáciách na národnej a medzinárodnej úrovni.
V rámci Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti odborne viedol výskumné pobyty vyše 90 výskumných pracovníkov a doktorandov z deviatich krajín s finančnou podporou programu V4, SAIA a bilaterálnych zmlúv. V spolupráci s Národnou Botanickou záhradou pri Národnej akadémii vied Ukrajiny založil online vedecký časopis Agrobiodiversity for Improving of Nutrition, Health and Life Quality.
Za významné výsledky dosiahnuté v oblasti vzdelávania, výskumu a medzinárodnej spolupráce bol ocenený Cenou Ministra školstva SR za vedu a techniku, Medailou FAO za realizáciu programu ochrany a využívania genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo, Zlatým kosákom ministra pôdohospodárstva SR za zriadenie a prevádzku repozitórií pre uchovanie genetických zdrojov z vegetatívne množených druhov rastlín a Čestným uznaním ministra pôdohospodárstva SR za prípravu a vydanie série odborných publikáciu pre prezentáciu poznatkov do praxe.
Vážený jubilant, prajeme vám pevné zdravie, veľa elánu a energie do ďalších dní!