V minulom roku – koncom septembra a začiatkom októbra - som absolvoval desaťdňový pobyt v Kazachstane v rámci programu Erasmus+. Prijímajúcou organizáciou bola Kazašská národná poľnohospodárska univerzita v Almaty, Katedra ochrany rastlín a karantény.
Cieľom pobytu bolo nájsť možnosť vzájomnej spolupráce s uvedenou katedrou a ďalšími pracoviskami, navzájom si vymeniť informácie v oblasti štúdia, ktoré sa týkali najmä študijných programov a metód výučby, ako aj o možnostiach vedeckej spolupráce. Počas pobytu som realizoval niekoľko prednášok pre študentov a pedagogických pracovníkov, v rámci ktorých som predstavil informácie o Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, poľnohospodárstve a klimatických podmienkach na Slovensku, o najvýznamnejších škodcoch kultúrnych rastlín v našej krajine s dôrazom na inváznych škodcov. Súčasťou prednášok boli témy o škodcoch, ktorí sa objavili na Slovensku v posledných desaťročiach a boli k nám introdukovaní z iných krajín. Typickým príkladom bol napríklad kukuričiar koreňový (Diabrotica virgifera virgifera) a vrtivka orechová (Ragolethis compresa). V prednáškach som prezentoval aj svoje vedecké články z posledných rokov, s tým cieľom, aby vedeckí pracovníci z kazašskej univerzity mohli ponúknuť návrhy na ďalšiu spoluprácu. Vo vedeckej oblasti som zahraničným kolegom ponúkol spoluprácu najmä v oblasti štúdia entomopatogénnych húb. Počas pobytu som mal okrem prednášok aj niekoľko diskusií s pracovníkmi Katedry ochrany rastlín a karantény.
Tiež som mal príležitosť navštíviť Inštitút ochrany a karantény rastlín (IOKR) (laboratórium biotechnológie) v Almaty. Výsledkom v oblasti vedeckovýskumnej činnosti bola dohoda o nadviazaní spolupráce medzi Katedrou ochrany rastlín SPU v Nitre, Katedrou ochrany rastlín a karantény a IOKR v Almaty. Jej cieľom bude hľadať nové kmene entomopatogénnych húb v oboch krajinách a testovať ich na spolupracujúcich pracoviskách. Kazašskí výskumníci majú k dispozícii kvalitné laboratóriá, vybavené prístrojmi zakúpenými v posledných rokoch. Naše pracovisko na SPU v Nitre má zodpovedajúce parametre.
V rámci pobytu som sa oboznámil s pokusmi spolupracujúcej univerzity, navštívil som aj deň poľa. Pokiaľ ide o potraviny, globalizácia Kazachstan veľmi nepostihla, majú svoje výrobky. Kazašskí ľudia sú praktickí, ústretoví, a keď viete po rusky, nemáte problém s komunikáciou. Myslím si, že aj anglicky sa tam cudzinec dohovorí lepšie, ako na Slovensku. Na Kazachstan si spomínam ako na veľmi civilizovanú a príjemnú krajinu.
Prof. Ľudovít Cagáň, FAPZ
Kazašský deň poľa, podobný ako sa organizuje na Slovensku
Foto: ĽC