Medzinárodné inžinierske V4 štúdium sa na Fakulte ekonomiky a manažmentu po úspešných rokovaniach partnerských univerzít, ktoré 22. apríla vyvrcholili podpísaním zmluvy v maďarskom Gödöllö, stalo pre študentov realitou.
Požiadavky a výhody
Medzinárodné V4 inžinierske štúdium v anglickom jazyku sa bude realizovať od akademického roku 2008/2009 v rámci študijného programu Ekonomika podniku na 2. stupni štúdia. Koordinujúcou inštitúciou je FEM, koordinátorom jej dekan. Na začiatku štúdia bude kreovaná jedna medzinárodná skupina, ktorú bude tvoriť 20 študentov, 5 z každej krajiny. V prvom semestri budú študovať v Nitre, v ďalšom vo Varšave a v druhom roku štúdia v Prahe a v Gödöllő. Podmienkou je, aby študent získal na každej partnerskej univerzite minimálne 30 ECTS kreditov. Štúdium bude ukončené štátnymi skúškami na domácej univerzite. Po úspešnom absolvovaní štúdia získa študent vysokoškolský diplom svojej domácej univerzity, certifikát o absolvovaní V4 štúdia, podpísaný predstaviteľmi všetkých partnerských univerzít a dodatok k diplomu, dokumentujúci štúdium v štyroch krajinách. Zmluva okrem toho dáva študentom možnosť získať aj diplom partnerskej univerzity, a to po splnení stanovených podmienok, ktoré budú bližšie špecifikované na základe bilaterálnych rokovaní v rámci konzorcia V4 univerzít. Nevyčísliteľnou pridanou hodnotou však určite budú jazykové a odborné kompetencie, ako aj interkultúrne praktické skúsenosti, využiteľné v profesionálnom živote absolventa tohto študijného programu.
Vyzývame teda budúcich absolventov bakalárskeho štúdia s dobrou znalosťou angličtiny, aby sa nad ponukou V4 štúdia zamysleli a zvážili možnosť prihlásiť sa naň. Bližšie informácie získajú na dekanáte FEM. ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ).
Z "kuchyne" zrodu medzinárodnému štúdia
Iniciátorom myšlienky medzinárodného V4 štúdia bol prof. Peter Bielik, dekan FEM. Vychádzala zo súčasných tendencií internacionalizácie univerzitného vzdelávania, ktorá môže mať rôzne podoby. Od výberových prednášok pre študentov, cez mobility prostredníctvom rôznych európskych programov až po spoločné štúdiá, organizované partnerskými inštitúciami. Práve táto forma predstavuje pridanú hodnotu v procese internacionalizácie, nakoľko vyžaduje kvalitatívne vyššiu zaangažovanosť partnerských univerzít.
Partnermi pre medzinárodné V4 inžinierske štúdium sú strategickí partneri FEM, a to Prevádzkovo-ekonomická fakulta ČZU v Prahe, Fakulta ekonomických vied Poľnohospodárskej univerzity vo Varšave a Fakulta ekonomiky a spoločenských vied Univerzity sv. Štefana v Gödöllő. Dekani týchto inštitúcií definovali na viacerých stretnutiach strategický rámec celého štúdia a usmerňovali prípravné práce, vychádzajúc zo súčasných legislatívnych podmienok, regulujúcich vysokoškolské vzdelávanie v Európe a v jednotlivých krajinách. Medzi rokovaniami prebiehali intenzívne prípravné práce, ktoré koordinovala autorka tohto článku. Išlo o prípravu V4 ECTS katalógu, ktorý poskytne študentovi prehľad o predmetoch, ponúkaných v rámci štúdia na jednotlivých univerzitách, program mobilít a návrh zmluvy. Dekan Peter Bielik na stretnutí v Maďarsku vyzval všetkých dekanov na podporu tejto formy štúdia vrátane finančnej. Ďalšiu podporu mobilít predstavuje schválená sieť CEEPUS Aplikovaná ekonómia a manažment, resp. využitie programu Erasmus. V súčasnosti sa sumarizujú praktické informácie pre pobyt študentov v zahraničí.
Doc. Dr. Ing. ELENA HORSKÁ,
prodekanka FEM
Vyšehradské štúdium spečatili dekani partnerských fakúlt