Zdroj zdravého bioovocia, oddychová a edukačná zóna pre Nitranov. Aj takto možno charakterizovať mestský ovocný sad, ktorý slávnostne založili 28. októbra v areáli nitrianskeho Agrokomplexu. Zakladateľom je mesto Nitra a Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Ako uviedla rektorka SPU doc. Klaudia Halászová, sad bude prevádzkovaný v biorežime, ktorý zohľadňuje najmodernejšie environmentálne trendy v produkcii ovocných plodín. Celkovo sa plánuje vysadiť vyše 950 ovocných drevín, z toho vyše 550 nízkokmenných stromov jabloní, hrušiek, marhúľ , broskýň , sliviek, č erešní, višní, orechov, jedlých gaštanov a oskoruší. Výsadbu obohatí aj drobné ovocie, ako biele, č ervené a č ierne ríbezle, egreše a lieskové orechy. Druhová skladba sadu, bola vyberaná na základe tzv. kritérií rajonizácie ovocných drevín v podmienkach SR, ktorá umožňuje v nitrianskej oblasti pestovanie všetkých ovocných druhov mierneho pásma. Odrody boli vyberané najmä vzhľadom na susceptibilitu proti patogénom, boli zvolené rezistentné a tolerantné odrody, resp. odrody s nízkymi intenzifi kačnými vstupmi. Druhým kritériom bola atraktivita odrôd z hľadiska trhu a preferencií konzumentov. Starostlivosť o sad bude zabezpečovať viacero subjektov. Odborný manažment a supervising bude pod záštitou FZKI SPU, hlavného projektanta sadu Ing. Jána Mezeya, PhD., z Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva. Odborné práce, najmä rez a tvarovanie, sčasti zabezpečia študenti fakulty v rámci terénnych cvičení a kurzov, pomoc prisľúbila aj ZO SZZ v Nitre pod vedením Ing. Petra Farkaša. Agrotechnické opatrenia, najmä kosenie zelených častí a starostlivosť o pôdu, budú v gescii mesta v súčinnosti s SPU. Vo výhľade sú aj kurzy rezu pre verejnosť, kde sa frekventanti dozvedia niečo o základoch rezu, ktoré si následne budú môcť vyskúšať priamo na stromoch.
Počas slávnostného otvorenia výsadby účastníci, najmä rodiny s deťmi, zasadili 60 jabloní odrôd Topaz, Rubinola a Rajka, pozdĺž oplotenia sadu vlašské a lieskové orechy a dve oskoruše, ktoré majú symbolizovať dlhovekosť a významnosť tejto myšlienky. V druhej etape počas jari, leta a jesene bude prebiehať predvýsadbová príprava pôdy a úprava pôdnych vlastností. Samotná výsadba zvyšku sadu je naplánovaná na jeseň 2019, prípadne jar 2020. Ako nás informoval Ing. J. Mezey, v medziradoch a voľných plochách je plánovaný výsev pôdopokryvnej vegetácie vo forme lúčnych zmesí, ktoré sa budú pravidelne skášať, resp. mulčovať, čím vznikne priestor pre posedenie, loptové hry a i. „Pod vysadenými oskorušami bude piknikové sedenie, umiestnené okolo kmeňov stromov. V zadnej časti sadu bude zaujímavý prvok - živý nápis #NITRA, vytvarovaný z nízkokmenných jabloní vo výške asi 2,2 m. Pri vstupe plánujeme osadiť infobúdku a pri ovocných druhoch infotabule o druhoch a odrodách.“ A kedy si Nitrania budú môcť v sade po prvý raz nazbierať úrodu? „Začiatok rodivosti pri jadrovinách a kôstkovinách môžeme očakávať asi v štvrtom roku od výsadby, pri drobnom ovocí v druhom roku a pri škrupinovinách asi v piatom roku,“ uviedol hlavný projektant.
Renáta Chosraviová
Hlavným projektantom sadu je Ing. Ján Mezey, PhD., z Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva (na snímke vpredu)
Na výsadbe prvých sto ovocných stromov sa podieľali rodiny s deťmi aj seniori
Snímky: za