Katedra regionálnej bioenergetiky a Katedra udržateľného rozvoja FEŠRR v spolupráci so Združením pre poľnohospodársku biomasu Agrobioenergia organizovali 6. septembra Deň bioenergetiky.
Vedeckým garantom podujatia bol prof. Ján Gaduš a prof. Zuzana Jureková, organizačne ho zabezpečil Mgr. Marian Kotrla, PhD. Cieľom seminára, na ktorom sa zúčastnilo 41 účastníkov, bolo podporiť rozvoj výskumu v bioenergetike, spájať výskumné tímy pre riešenie úloh aplikovaného výskumu a podporiť rýchly prenos výsledkov výskumu a technológií z výskumných projektov do praxe.
Účastníci sa po krátkom zahájení presunuli, kde 6. Deň bioenergetiky vo VPP Kolíňany otvoril prof. J. Gaduš, hostí privítal konateľ VPP Ing. Ján Lajda. Následne odzneli dve prednášky. Prof. J. Gaduš prezentoval tému Nové trendy v energetickom využívaní biomasy, prof. Z. Jureková hovorila na tému Možnosti pestovania bioenergetických rastlín v podmienkach Slovenska. K obom témam sa rozvinula diskusia, ktorá pokračovala aj v Bioplynovej stanici, Laboratóriu využitia bioenergie, resp. v teréne na výskumnej báze, kde sa konala prehliadka vzorkovníc rýchlorastúcich drevín a bylín. Účastníci sa zaujímali o zameranie výskumných aktivít a dosahované výsledky pri hľadaní alternatívnych vstupných surovín pre produkciu bioplynu. Zaujímali sa aj o technické vybavenie laboratória vybaveného unikátnymi experimentálnymi fermentormi o objeme 100 l určených pre porovnávacie testy rôznych vstupných materiálov. Viacero otázok súviselo s pestovaním a využívaním mikrorias ako alternatívnej a veľmi perspektívnej vstupnej suroviny. Okrem tradičnej technológie sa návštevníci mohli oboznámiť s novou, inovatívnou technológiou, vyrobenou a nainštalovanou ako výstup projektu GIIPP001 Centre for the Research of Biomass Potential (Centrum pre výskum potenciálu biomasy) podporeného z Nórskeho finančného mechanizmu. Biofilmový reaktor je v súčasnosti dlhodobo testovaný v prevádzkových podmienkach bioplynovej stanice v Kolíňanoch.
V porastoch drevín a bylín bol záujem najmä o rýchlosť rastu a veľkosť produkcie biomasy jednotlivých druhov, o vplyv klímy na priebeh fenologických fáz, využitie biomasy v energetike, stavebnom a nábytkárskom priemysle, rotačné cykly jednotlivých druhov a pod.
Účastníkov prehliadky najviac zaujal porast dvoch hybridov Paulownia vysadených v roku 2014 a 2016. Rod Paulownia je mohutná drevina, má veľmi rýchly rast a tvrdé drevo, ktoré je svojou kvalitou vyhľadávané aj ako priemyselná surovina. Veľa druhov rodu obsahuje hodnotné sekundárne metabolity včítane flavonoidov s vysokou antioxidačnou aktivitou. Kvitnúce stromy lákajú včely, listy sú vhodné na kŕmenie hospodárskych zvierat. Ekonomická hodnota Paulownie je vysoká, keďže sa využíva ako lignocelulózová surovina pre výrobu bioetanolu (USA). V súčasnosti je prioritou nášho výskumu rýchlosť tvorby biomasy v rotačných cykloch, monitoring vplyvu pestovania na životné prostredie, ako i posúdenie rizík invazibility na agroekosystémy a prírodné ekosystémy. Výskum využitia biomasy je zameraný na overovanie metód dlhodobého skladovania, ale najmä biochemickej a termochemickej konverzie biomasy na energonosiče s vyššou energetickou hustotou, a to v plynnom, kvapalnom i tuhom skupenstve.
Novým pestovaným druhom je Arundo donax (trsť trsteníkovitá), pereniálna tráva vysadená v roku 2016 s rotačným cyklom jeden rok. Je považovaná za jednu z tráv s najintenzívnejším rastom biomasy (aj v našich podmienkach dosahuje výšku 5-6 m), ale zároveň patrí do skupiny 100 najinváznejších rastlín sveta. Tvorí mohutné zhluky homogénnych porastov, populácie sa rýchle šíria vegetatívnymi podzemkami, najmä na vlhkých pôdach bohatých na živiny. Semená v našich podmienkach nedozrievajú. Aj v prípade invázneho potenciálu trste je našou úlohou sledovať jej aktuálne polohy a monitorovať eventuálne šírenie. V oblasti možného invázneho šírenia musí prebehnúť vzdelávanie všetkých vrstiev obyvateľstva. Na záver prehliadky porastov si účastníci prezreli mohutný porast ozdobnice čínskej (Miscanthus sinensis x giganteus a Miscanthus sinensis TATAI) vysadený v roku 2010, porasty rýchlorastúcich vŕb (Salix) a topoľov (Populus), vysadených v rokoch 2007, resp.2009 (topoľ) Prof. J. Gaduš informoval účastníkov seminára aj o zmene v organizácii aktivít v ďalších rokoch. Uviedol, že doteraz každoročne organizovaný Deň bioenergetiky sa bude organizovať v dvojročných cykloch vždy v párnych rokoch (najbližšie v roku 2020) v nepárnych rokoch, teda už v roku 2019 bude organizovaný 4. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Rýchlorastúce dreviny a byliny pestované na energetické využitie.
Prof. Zuzana Jureková, prof. Ján Gaduš, FEŠRR
Foto: Dušan Húska