Študenti Technickej fakulty Bc. Martin Masár, Bc. Peter Holý a Bc. Dominik Horňák úspešne reprezentovali univerzitu a fakultu na súťaži študentskej vedeckej odbornej činnosti v odbore výrobná technika.
Konala sa 15. mája na Fakulte environmentálnej a výrobnej techniky TU vo Zvolene. „Príspevky všetkých troch študentov sa týkali oblasti mobilnej robotiky, čo je téma, ktorá sa na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky rozvíja stále intenzívnejšie,“ hovorí doc. Ing. Vladimír Cviklovič, PhD. Prvé miesto v sekcii získal Martin Masár, autor návrhu a realizácie autonómnej robotickej kosačky, ktorá je zároveň predmetom jeho diplomovej práce. „Rovnaká téma mu priniesla víťazstvo aj na tohtoročnej konferencii ŠVOČ na Technickej fakulte. Získal za ňu aj cenu Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností, ktorú si v apríli prevzal z rúk prezidenta zväzu prof. Dušana Petráša,“ hovorí o úspešnom študentovi doc. Cviklovič, ktorý je zároveň vedúcim jeho diplomovej práce.
Podľa slov Martina Masára, študenta 3. ročníka inžinierskeho štúdia v programe riadiace systémy vo výrobnej technike, jeho cieľom bolo navrhnúť a vyrobiť autonómnu kosačku, ktorá dokáže skášať veľké trávnaté plochy rovinatého charakteru, napríklad futbalové ihriská. „Zariadenie funguje na báze hydrauliky. Vretenová kosa so záberom 90 cm je adaptívna, dá sa vymeniť za iné náradie, napríklad mulčovač a vtedy už dokáže kosiť aj nerovné povrchy, mulčovať kríčky a vyššiu trávu,“ hovorí študent. Prototyp zariadenia, ktorý mali možnosť vidieť aj návštevníci expozície TF na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2018 v Nitre, zatiaľ nevie pracovať v bezobslužnom režime. „V manuálnom móde je kosačka diaľkovo ovládaná človekom, v poloautonómnom móde sa obkosí kocka a zariadenie ju samo vykosí,“ vysvetľuje Martin. „Teraz riešime plne autonómny mód. To znamená, že používateľ podľa GPS súradníc vyznačí parcelu na kosenie, prístroj si ohraničí vektory, za ktoré nemôže prejsť, prejde do najbližšieho rohu a začne parcelu skášať.“
Program pre bezobslužný režim v teoretickej rovine už funguje, momentálne sa dolaďujú snímače a GPS moduly. Po odstránení drobných nedostatkov bude zariadenie pripravené na sériovú výrobu. „Naša kosačka sa pohybuje systematicky a nemôže sa stať, že zostane nevykosené miesto,“ hovorí Martin Masár. A ako mu vlastne napadla myšlienka zostrojiť robotickú kosačku? „Doma vlastníme viacero veľkých trávnatých plôch. Pri ich kosení človek strávi veľa času a to ho núti rozmýšľať nad niečím, čo by mu uľahčilo prácu, aby sa toľko nenabehal,“ prezrádza s úsmevom úspešný študent Technickej fakulty.
za
Martin Masár, študent Technickej fakulty SPU v Nitre, navrhol autonómnu kosačku
Foto: za