Erasmus+ je program Európskej únie, ktorý podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže, športu a je určený aj pre vyučujúcich. Medzi pobyty, ktoré sú niečím výnimočné, sa určite zaradí aj stáž Ing. Abrahama Kabuteya, Ph.D., odborného asistenta z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe (ČZU), pôvodom z Ghany. Jeho dvojtýždňový pobyt na Katedre fyziky TF bol nesmierne bohatý a organizačne ho zabezpečovali doktorandi Ing. Ana Petrovićová a Ing. Matúš Bilčík.
Program stáže bol zameraný na výskum originálnych palmových olejov z Ghany, ktorá je významným producentom tejto komodity. V spolupráci s Ing. Petrovićovou, ktorá sa výskumom materiálov metódami termickej analýzy zaoberá vo svojej dizertačnej práci, sa uskutočnili merania v laboratóriu fyzikálnych vlastností surovín a potravín Výskumného centra AgroBiotech. Ing. Kabutey ponúkol našim doktorandom nad rámec ofi ciálneho programu aj prednášku o vedeckom publikovaní pod názvom Scientific Writing Skills, ktorú prezentuje aj doktorandom na TF ČZU v Prahe. Zúčastnili sa na nej doktorandi a učitelia z Katedry fyziky a Katedry dopravy a manipulácie a priniesla im nesmierne užitočné a kvalifi - kované informácie od mladého vedeckého pracovníka s bohatými skúsenosťami, o čom svedčí aj počet jeho záznamov v databáze Web of Science.
Ing. Abraham Kabutey si počas stáže prezrel aj laboratóriá katedry a podrobnejšie sa oboznámil s tematickým zameraním výskumu na nej. Prehliadka Nitry a okolia bola príjemným spestrením jeho pobytu. Nemožno nespomenúť jedinečný gastronomický zážitok v podobe miniexkurzie do ghanskej kuchyne, ktorý hostiteľom na katedre prezentoval Ing. Kabutey. Pripravil niekoľko tradičných jedál z bežne dostupných surovín a špecifi ckých ingrediencií, okrem iného sme mali možnosť spoznať v Ghane veľmi rozšírenú potravinu „cassava“, pripravenú na viacero spôsobov. Vráťme sa však k otázke, položenej v nadpise článku. Čo nám teda priniesla stáž v rámci programu Erasmus+? Merateľný vedecký prínos síce nie je okamžitý, vzhľadom na to, že príprava hodnotnej publikácie a recenzný proces si vyžadujú niekoľko mesiacov práce, je však nespochybniteľný (nielen) ako zdroj inšpirácie a začiatok reálnej vedeckej spolupráce. Nutnou podmienkou úspešnej vedy je infraštruktúra, nie však jedinou. Najvyššou hodnotou je ľudský potenciál – tím, ktorý disponuje vedomosťami, skúsenosťami, intuíciou, zvedavosťou, nadšením... A práve k formovaniu takéhoto tímu prispela aj stáž Ing. Kabuteya na Katedre fyziky.
Doc. RNDr. Vlasta Vozárová, PhD.
Abraham Kabutey s Anou Petrovičovou v Laboratóriu fyzikálnych vlastností surovín a potravín VC AgroBioTech
Foto: archív VV