Aj keď podľa kalendára i pohľadu z okna kraľovala ešte zima, pri vstupe do skleníkov Botanickej záhrady našej univerzity sa návštevník ocitol akoby v inom svete. Vo svete tisícich farieb, tvarov a vôní. Odborníka aj laika očarila Nežná krása orchideí.
Týmto sloganom pozývali zamestnanci botanickej záhrady návštevníkov do svojich priestorov v areáli univerzity na výstavu, ktorá bola záujemcom k dispozícii od 19. februára do 11. marca tohto roku. Na slávnostnom otvorení výstavy privítala riaditeľka Botanickej záhrady Ing. Erika Mňahončáková, PhD., prítomných, medzi nimi predstaviteľov vedenia univerzity, prorektorov prof. RNDr. Zdenu Gálovú, CSc., doc. Ing. arch. Robertu Štěpánkovú, PhD., prof. Ing. Jána Gaduša, PhD., ako aj riaditeľku centra AgroBioTech, doc. Ing. Tatianu Bojňanskú, CSc. Profesorka Zdenka Gálová vo svojom krátkom príhovore poďakovala zamestnancom BZ za ich prácu a vyzdvihla úspechy, ktoré dosiahli, v zmysle poslania tohto špeciického pracoviska. Pripomenula aj ich zásluhu na propagácii univerzity. Jej slová podporil aj prorektor Ján Gaduš, ktorý zdôraznil, že za ostatné štyri roky badať veľký progres na pracovisku, a to aj vďaka krásnym podujatiam, ktoré počas celého roka organizuje. Riaditeľka Erika Mňahončáková na oplátku poďakovala vedeniu univerzity za dôveru a možnosť realizovať sa nielen na domácej pôde, ale aj vo verejnosti.
Akoby v trópoch a subtrópoch
Prví návštevníci sa v sprievode riaditeľky Ing. Eriky Mňahončákovej a vedúcej oddelenia skleníkových kultúr a biotechnológií Ing. Margity Záhorskej prešli dvoma skleníkmi a vypočuli si veľa zaujímavostí z ríše orchideí. Okrem iného to, že v prírode ich existuje niekoľko miliónov druhov a že sa medzi sebou krížia, druhovo aj rodovo. Sú rozšírené na všetkých kontinentoch, samozrejme, okrem tých najchladnejších. Rastú v Ázii, na ostrovoch Sumatra či Jáva, v Austrálii, Severnej i Južnej Amerike, Kanade, aj v Afrike. Nájdeme ich aj v nadmorskej výške do 3800 m nad morom, podľa posledných poznatkov vraj aj vo vyšších polohách, kde nerastú ako pralesné rastliny, ale ako sukulenty na skalách, napríklad v Peru či Equádore. Znášajú extrémne teploty, od plus 50 až do mínus 1- až 3- stupňov, ráno bývajú niekedy pokryté ľadom. Napriek tomu, že mnohí z nás považujú orchidey za výsostne exotické, od naslovovzatých odborníčok sme sa dopočuli, že sú to vlastne veľmi nenáročné rastliny, ktoré dokážu žiť takpovediac zo vzduchu. Niektoré rastú vo výškach, vzdušnými koreňmi, ktorými sa prichytávajú na konáre, prijímajú živiny, majú tak dostatok svetla i vlahy, pre svoj život nepotrebujú pôdu. Sú to epifyty, druhy rastúce väčšinou v trópoch a subtrópoch. Ale poznáme aj terestrické orchidey, rastúce vo voľnej prírode, v jemnej humusovej pôde, ľahko priepustnej, ktorá im zabezpečí dostatok vlahy a živín. Najznámejšími zástupcami tejto skupiny sú cymbídiá, ktoré návštevník uvidí aj na tejto výstave. Na Slovensku rastie 79 druhov tzv. zemných orchideí mierneho pásma a sú zákonom chránené.
„Naša“ kvitnúca papučka
V našej botanickej záhrade nájdeme 75 rodov a 210 druhov orchideí, pravda, nie všetky sú teraz v kvete. Keďže orchidey u nás kvitnú od októbra do februára, návštevníkov postupne prekvapovala farebná aj druhová rozmanitosť kvetov. Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa môže pochváliť vlastným hybridom papučky, ktorý práve kvitne! Ako hovorí Ing. Záhorská, nie je ešte oiciálne zapísaný do zoznamu hybridov, pretože šľachtenie je beh na dlhé trate. Musia ho sledovať niekoľko rokov, až potom ho možno zaznamenať.
Výstava sa veľmi páčila
Sprievodným podujatím výstavy bol odborný seminár, venovaný pestovaniu orchideí a ich využitiu vo loristike. Prišlo naň stopäťdesiat návštevníkov, medzi nimi štyridsiatka študentov s pedagogickým zborom zo Strednej odbornej školy z Rakovíc. Po prezentácii Ing. Margity Záhorskej, zameranej na pestovateľské informácie, predviedol lorista Ing. Robert Bartolen možnosti využitia orchideí v aranžmánoch, kyticiach. Jeho kolekcia Jungle lowers odzrkadľovala trendy modernej loristiky, využívajúcej exotické kvety. Výstavu orchideí, sprístupnenú širokej verejnosti, navštívilo počas jej trvania vyše dvetisíc dvesto záujemcov. Ako pripomenula riaditeľka Erika Mňahončáková, o úspechu svedčia aj pochvalné zápisy v knihe návštev. Medzi záujemcami o nežnú krásu orchideí nechýbali ani cudzinci, hostia z Ruska, Rakúska, ale aj ďalekého Toronta.
Katarína Potoková
Počas troch týždňov navštívilo výstavu vyše dvetisíc návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia.
Foto: za